A1 bez opłat w wakacyjne weekendy. Jeżeli będą korki

Z kraju

TVN24 BiSAutostrada A1 za darmo. Przez wszystkie weekendy wakacji

Na trasie A1 (trasa Łódź-Trójmiasto) we wszystkie wakacyjne weekendy, w przypadku nadmiernego ruchu, bramki będą podnoszone - poinformowała premier Ewa Kopacz. Oznacza to, że kierowcy podróżujący autostradą nie będą płacić za przejazd. Trwają również rozmowy z zarządcami pozostałych autostrad, by zastosować na nich podobne rozwiązania. Takie same ułatwienia na A1 zastosowano już w zeszłym roku.

Kierowcy jadący autostradą A1 na wakacje mogą odetchnąć. W weekendy nie będą płacić na bramkach A1. Dziś rząd podjął uchwałę w tej sprawie. Zwolnienie z opłat będzie obowiązywać przez całe wakacje.

- Chcemy, żeby ułatwienia, które zostały sprawdzone na A1 w ubiegłym roku były powtórzone. W razie oceny, że natężenie ruchu będzie duże lub wystąpi korek, to bramki będą podnoszone - powiedziała w czasie konferencji prasowej Ewa Kopacz, premier RP.

Bramki podnoszone już od najbliższego piątku, przez całe wakacje. - Od piątku od godziny 16. do godz. 22.30, w sobotę i niedzielę od godz. 7 do godz. 22.30. Te bramki będą podnoszone w zależności od tego jakie będzie natężenie ruchu - mówiła Ewa Kopacz.

Także A4?

Premier Ewa Kopacz stwierdziła również, że Rada Ministrów chce nowelizować ustawę dotyczącą ruchu drogowego tak, aby minister infrastruktury posiadał narzędzie, które pozwoli mu reagować na zagrożenia bezpieczeństwa na drogach.

- Będziemy bardzo szybko procedować ten projekt ustawy. Chcemy, aby minister infrastruktury mogła podjąć decyzję o podnoszeniu bramek wtedy, gdy natężenie ruchu na tasie A4 na odcinku od Gliwic do Wrocławia oraz od Krakowa do Katowic będzie zbyt duże. Na odcinku trasy A4, który nie podlega pod ministerstwo będziemy prowadzić negocjacje z właścicielem drogi - mówiła Kopacz.

Tak jak rok temu

Warto przypomnieć, że podobne rozwiązanie zostało zastosowane przez władze w ubiegłym roku w wakacje. Wszystko przez gigantyczne korki tworzące się podczas wakacyjnego szczytu na autostradzie prowadzącej nad morze.

W lipcu 2014 r. średnie dobowe natężenie ruchu na autostradzie wyniosło 54,5 tys. pojazdów, podczas gdy średnie natężenie dobowe w ubiegłym roku - 37 tys. Rekordowa liczba aut, ponad 93 tys., przejechała autostradą A1 w niedzielę 17 sierpnia.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl, pap,