Niebezpieczny świński wirus rozprzestrzenia się po kraju

Z kraju


Główny Lekarz Weterynarii prosi o zgłaszanie zakupu świń na targowisku w gminie Sokoły w województwie podlaskim. Zbadanie zakupionych tam świń może być kluczowe dla zahamowania rozprzestrzeniania się groźnej choroby - afrykańskiego pomoru świń.

"Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich posiadaczy świń, którzy od 11 lipca 2016 r. do dnia 12 sierpnia 2016 r. kupili na targowisku w gminie Sokoły nieoznakowane świnie bez wymaganych świadectw zdrowia, aby pilnie skontaktowali się z powiatowymi lekarzami weterynarii, lub z najbliższą lecznicą dla zwierząt" - poinformowano w piątek.

Niebezpieczny wirus

Apel ma związek z wykrytymi ostatnio przypadkami afrykańskiego pomoru świń (ASF). Trwa ustalanie, w jaki sposób wirus znalazł się w tych gospodarstwach. Wszystko wskazuje na to, iż zawinił człowiek. Policja z Zambrowa zbiera materiały w tej sprawie, m.in. przesłuchiwany był mężczyzna, który miał handlować zwierzętami - nosicielami ASF.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w piątek o wykryciu ogniska ASF u trzody chlewnej w gminie Sokoły, w powiecie wysokomazowieckim, w województwie podlaskim, w gospodarstwie, gdzie hodowano ponad 110 sztuk świń. Kolejne, jedenaste ognisko ASF zostało stwierdzone w gminie Janów Podlaski, powiat bialski, w województwie lubelskim. W gospodarstwie znajdowało się 36 sztuk świń.

To siódme i ósme ognisko tej choroby wykryte od początku sierpnia. Wszystkie ogniska ASF znajdowały się wcześniej w województwie podlaskim. Ostatnie leży na terenie województwa lubelskiego.

Likwidacja świń

Świnie zostały natychmiast zlikwidowane. Podobnie jak we wszystkich wcześniejszych przypadkach, wyznaczone zostaną strefy z obostrzeniami.

Wojewoda podlaski wydał też rozporządzenie o czasowym zakazie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z udziałem świń na terenie całego województwa. Wykonanie zaleceń powierzono wójtom i burmistrzom.

Inspekcja Weterynaryjna podkreśla, że na terenie gospodarstw trzeba bezwzględnie wdrożyć i przestrzegać zasad bioasekuracji, a w szczególności utrzymywać świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmić je paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracać uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.

Szef Głównego Inspektoratu Weterynarii zwraca też uwagę na konieczność wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie. Maty mają być utrzymywane w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego.

Sankcje Brukseli

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zakup zwierząt bez wymaganego oznakowania lub dokumentów albo z niepewnego źródła, może doprowadzić do olbrzymich strat finansowych państwa, a tym samym strat, które zostaną poniesione przez wszystkich hodowców w Polsce.

Komisja Europejska w związku z nowymi ogniskami ASF u świń zwiększyła Polsce strefę, w której od 12 bm. obowiązują zaostrzone rygory. Strefa wyszła już poza województwo podlaskie, gdzie obejmuje większość powiatów i rozciągnęła się na część województwa lubelskiego i mazowieckiego.

Ludowcy krytycznie o ustawie rolnej. "Niszczy polskie rolnictwo":

Ludowcy krytycznie o ustawie rolnej. "Niszczy polskie rolnictwo"

Autor: MS / Źródło: PAP