Nowe miejsca pracy w centrum finansowym. "Wschodząca gwiazda rynku"

Z kraju

ShutterstockW Katowicach siedzibę ma wiele firm zajmujących się outsourcingiem

Działająca na rynku usług outsourcingowych firma Arvato Polska z grupy Bertelsmann otwiera swój nowy oddział w Katowicach. Docelowo planuje zatrudnić w nim 200 osób. W Katowicach ulokowało się już ponad 50 firm z tej branży; pracuje w nich około 11,5 tysiąca osób.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej związanej z inwestycją Arvato prezydent Katowic Marcin Krupa, usługi będzie tam świadczyła finansowa część firmy.

"Wschodząca gwiazda rynku outsourcingowego"

- Cieszę się z tej decyzji, bo możliwości lokowania biznesów w perspektywie naszego kraju jest bardzo dużo, (...) a jednak wybiera się Katowice, jako wschodzącą gwiazdę rynku outsourcingowego. To bardzo cieszy, bo już aż tak mocno nie musimy zabiegać o firmy z tej branży - one już dostrzegają potencjał naszego miasta - ocenił Krupa. Wiceprezydent Arvato Financial Solutions Florian Haubold mówił, że jego firma oferuje globalne usługi w obszarach między innymi zarządzania ryzykiem, windykacji, rachunkowości i płatności, zatrudniając na całym świecie ponad 7 tys. pracowników w 22 krajach. Haubold zapewnił, że Katowice zostały wybrane na lokalizację kolejnego oddziału firmy między innmi ze względu na możliwość znalezienia tam ludzi potrafiących łączyć „rozwój osobisty z orientacją technologiczną”.

- W Katowicach biuro zostanie ulokowane w budynku Altus, w bliskim sąsiedztwie Uniwersytetu Śląskiego, z którym chcielibyśmy nawiązać współpracę - zadeklarował.

Docelowo około 200 miejsc pracy

Członek zarządu i dyrektor SG AFS Tomasz Hadzik poinformował, że firma chce na początku zatrudnić w Katowicach 20 osób; docelowo ma ich tam być około 200. Inwestycja w tym mieście ma być warta łącznie około 1,5 mln euro. Usługi finansowe mają być świadczone dla branż energetycznej i telekomunikacyjnej. Naczelnik wydziału obsługi inwestorów katowickiego magistratu Mateusz Skowroński powiedział, że w mieście działa już ponad 50 centrów usług biznesowych, spośród ponad 70 w całej aglomeracji. Łączny wzrost tego sektora wynosi tam około 20 procent rocznie. - Po inwestycji IBM w 2013 roku następuje szybki rozwój. Cieszymy się też, że firmy patrzą na nas nie tylko pod kątem procesów IT czy nawet badawczo-rozwojowych, ale też coraz więcej pytań pojawia się odnośnie usług finansowych, finansowo-księgowych i innych obszarów outsourcingu. Mamy bardzo wielu studentów i absolwentów na związanych z tym kierunkach - zaznaczył Skowroński. W 2016 roku w Katowicach ulokowały się kolejne firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Wśród najważniejszych wydarzeń było utworzenie centrum badawczo-rozwojowego Sapiens czy otwarcie biura amerykańskiej firmy Epam, wyspecjalizowanej w tworzeniu oprogramowania, która docelowo zamierza zatrudnić w Katowicach około 500 osób. W 2016 roku w Katowicach oddano też do użytku ponad 51,6 tysiąca metrów kwadratowych nowych powierzchni biurowych - ponad dwa razy więcej niż średnio co roku w minionych 10 latach. Arvato Financial Solutions w całości należy do koncernu medialnego Bertelsmann, który składa się z czterech części medialnych, a także właśnie pionu usługowego. Grupa Arvato działa w 40 krajach, w Polsce zatrudnia obecnie 3,5 tysiąca osób. Katowice będą 14. lokalizacją firmy w kraju i czwartą, jeśli chodzi o centra usług finansowych (po Poznaniu, Krakowie i Warszawie).

Zobacz: Praca na swoim czy w korporacji? (Film z 21.10.2016)

Praca na swoim czy w korporacji?

Autor: azb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock