Z kraju

Lista najbogatszych Polaków. Zmiany na podium

Z kraju

Jakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwymTVN24 BiS
wideo 2/4

Rekordowa liczba 56 miliarderów znalazła się na tegorocznej liście 100 najbogatszych, przygotowanej przez miesięcznik "Forbes". Przed rokiem było ich 42. Nigdy nie było też tyle debiutów - 16. Na szczycie listy najbogatszych Polaków drugi rok z rzędu znalazł się kielecki biznesmen Michał Sołowow.

Wartość majątków setki najbogatszych przekroczyła 176 mld zł, czyli była wyższa od tej z ubiegłego roku aż o 15,7 procent. To olbrzymi wzrost, zważywszy że w 2019 roku wyniósł on tylko 4 procent.

Żeby w tym roku trafić na listę najbogatszych Polaków, trzeba było zgromadzić majątek wart co najmniej 549 mln złotych. Dla porównania przed rokiem próg wejścia wynosił 495 mln złotych, co oznacza wzrost o 10,9 procent.

Najbogatsi Polacy 2020 roku

1. Michał Sołowow - 15,6 mld zł

Sołowow w ubiegłym roku po 12 latach wrócił na szczyt listy najbogatszych Polaków. Teraz miliarder umocnił się na pierwszej pozycji, zwiększając majątek o ponad 2 mld zł. Jest większościowym udziałowcem w notowanym na warszawskiej giełdzie koncernie chemicznym Synthos. W swoim portfelu ma też producenta podłóg Barlinek, a także producenta płytek i ceramiki sanitarnej Cersanit.

Michała Sołowowa pochłania dziś przede wszystkim energetyka i zielone technologie. "Forbes" wskazał, że miliarder chce inwestować w farmy wiatrowe na Bałtyku oraz zbudować w Polsce pierwszą elektrownię atomową nowej generacji. W jego planach jest też stworzenie syntetycznego kauczuku, z którego będzie można wyprodukować zieloną oponę. Biznesmen jest trzykrotnym wicemistrzem Europy w rajdach samochodowych. Sportową karierę zakończył kilka lat temu.

Miejsce w poprzednim rankingu: 1 (z majątkiem 13,3 mld zł)

2. Zygmunt Solorz - 12 mld zł

Zygmunt Solorz od lat znajduje się na podium rankingu najbogatszych Polaków. Działa w branży medialnej, ale jego interesy sięgają znacznie dalej. Majątek pomnaża między innymi poprzez inwestycje w finanse, sektor energetyczny i telekomunikację. Jest właścicielem sieci komórkowej Plus. Solorz kontroluje też Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Ostatnio kupił też udziały w Asseco.

Miejsce w poprzednim rankingu: 3 (10,0 mld zł)

3. Jerzy Starak - 9,6 mld zł

Na podium awansował Jerzy Starak z majątkiem 9,6 mld zł. To większościowy udziałowiec Polpharmy, która zajmuje się produkcją leków generycznych, czyli tańszych zamienników oryginalnych medykamentów.

Biznesmen jest udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica (takie marki jak Olej Kujawski czy margaryna Smakovita).

Miejsce w poprzednim rankingu: 5 (6 mld zł)

4. Tomasz Biernacki - 8,1 mld zł

Na czwartej pozycji znalazł się Tomasz Biernacki. Jest twórcą sieci sklepów spożywczych Dino. Ponad dekadę temu marka ta nie była powszechnie znana, miała 81 placówek w mniejszych ośrodkach miejskich w środkowej Polsce. Na koniec 2019 r. do Dino należało jednak 1218 sklepów. Tylko w ubiegłym roku otwarto 243 nowe placówki. Od momentu debiutu na giełdzie akcje sieci zdrożały czterokrotnie.

Miejsce w poprzednim rankingu: 6 (5,0 mld zł)

5. Dominika Kulczyk - 6,9 mld zł

Córka Jana Kulczyka, przez wiele lat najbogatszego Polaka. Dominika Kulczyk jest największym akcjonariuszem giełdowej spółki Polenergia, której sztandarowym przedsięwzięciem jest budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku. To właśnie dzięki rosnącym notowaniom Polenergii Dominika znalazła się wyżej niż jej brat Sebastian.

Dominika Kulczyk jest też prezesem zarządu i współzałożycielką Kulczyk Foundation, która wspiera projekty infrastrukturalne i inwestycje społeczne w krajach rozwijających się.

Miejsce w poprzednim rankingu: 3 (6,8 mld zł)

6. Sebastian Kulczyk - 6,6 mld zł

W wyniku podziału majątku z Dominiką Sebastianowi Kulczykowi przypadła większa część inwestycji kapitałowych. Największa to pakiet kontrolny Ciechu. Znaczną pozycję w portfelu stanowią także udziały w Autostradzie Wielkopolskiej. Ojciec zostawił mu cały portfel akcji spółek wydobywczych, szukających paliw i surowców na całym świecie.

Miejsce w poprzednim rankingu: 3 (6,8 mld zł)

7. Zbigniew Juroszek z rodziną - 3,7 mld zł

Zbigniew Juroszek stoi na czele Grupy Atal z Cieszyna, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym. Grupa działa od 1990 roku. Na rynku odzieżowym działa jego spółka Atal Textil, która zajmuje się hurtowym handlem tkaninami.

Zbigniew Juroszek jest również twórcą firmy bukmacherskiej Star-Typ Sport, na której czele stoi jego syn Mateusz.

Miejsce w poprzednim rankingu: 9 (3,5 mld zł)

8. Maciej i Małgorzata Adamkiewicz - 3,5 mld zł

Małżeństwo podbiło polski rynek farmaceutyczny. Maciej i Małgorzata Adamkiewiczowie są właścicielami polskiej firmy farmaceutycznej Adamed. Spółka produkuje 580 produktów nowej generacji, oferowanych pacjentom na 70 rynkach. Firma posiada przedstawicielstwa w kilku krajach.

Miejsce w poprzednim rankingu: 14 (2,29 mld zł)

9. Marcin Iwiński - 3,4 mld zł

Wiceprezes i jeden z założycieli CD Projekt. Polski producent gier znalazł się na przygotowanej przez agencję Bloomberg prestiżowej liście 50 spółek, które szczególnie warto obserwować w 2020 roku. W połowie lutego br. spółka wyprzedziła PKN Orlen i wskoczyła na podium największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wycenę nakręcają oczekiwania związane z nadchodzącą premierą "Cyberpunku 2077".

Tuż za pierwszą dziesiątką znalazł się Michał Kiciński, czyli drugi z założycieli CD Projekt, którego majątek oszacowano na 2,9 mld złotych.

Miejsce Marcina Iwińskiego w poprzednim rankingu: 13 (2,3 mld zł)

10. Paweł Marchewka - 3 mld zł

Marchewka jest prezesem Techlandu - spółki, która zajmuje się produkcją gier komputerowych. Techland wyprodukował między innymi gry "Dead Island" i "Dying Light". Obecnie firma Marchewki pracuje nad drugą częścią "Dying Light", której budżet wynosi kilkaset milionów złotych.

Miejsce w poprzednim rankingu: 8 (3,5 mld zł)

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości