Nowy prezes państwowej spółki. Arkadiusz Siwko pokieruje Energą

Z kraju

Rzecznik Grupy Energa o zakończeniu współpracy z Mariuszem Gajdątvn24
wideo 2/2

Arkadiusz Siwko od poniedziałku zacznie pełnić funkcję prezesa spółki Energa. Zastąpi na tym stanowisku pełniącą obowiązki prezesa Alicję Barbarę Klimiuk. Siwko to były prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zrezygnował ze stanowiska w lutym ubiegłego roku.

"Zarząd spółki Energa SA informuje, że w dniu 29 czerwca 2018 roku rada nadzorcza spółki podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 2 lipca 2018 roku pana Arkadiusza Siwko, powierzając mu pełnienie funkcji prezesa zarządu Energa SA" - napisano w piątkowym komunikacie spółki.

Kim jest nowy prezes?

Arkadiusz Siwko od grudnia 2015 roku był prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zrezygnował ze stanowiska w lutym ubiegłego roku. Siwko był m.in. prezesem Operatora Logistycznego Paliw Płynnych (OLPP), obecnie wchłoniętej przez PERN, szefem Gabinetu Ministra Spraw Wewnętrznych (1991-92), kiedy kierował nim wówczas Antoni Macierewicz. Zasiadał też w radzie nadzorczej PKN Orlen.

Alicja Barbara Klimiuk od lutego br. pełniła obowiązki prezesa Energi. Objęła je po tym jak dzień wcześniej z funkcji prezesa spółki zrezygnował Daniel Obajtek, który przeszedł na stanowisko prezesa PKN Orlen.

Grupa Energa

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Zysk netto Grupy Energa wyniósł w 2017 roku 773 mln zł. EBITDA wyniosła 2 mld 160 mln zł. Na 2018 rok Energa planuje nakłady 1,3 mld zł w dystrybucji i ponad 0,4 mld zł w wytwarzaniu.

Autor: sta / Źródło: PAP