Rolnicy dostali już 14 miliardów złotych

Z kraju

Rolnik zapłaci mniej niż sportowiec. Stawki OC zależą też od zawodu TVN Turbo
wideo 2/4

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom ponad 14,211 miliardów złotych, czyli 97,28 procent przewidzianej do wypłaty kwoty środków na dopłaty bezpośrednie za ubiegły rok - poinformował w komunikacie resort rolnictwa.

"Wypłacona do 14 czerwca 2017 r. kwota płatności jest o 365 mln zł wyższa od kwoty wypłaconej w tym samym okresie za rok 2015" - podkreślono.

Przed terminem

"Zasadniczo płatności zostały zrealizowane przed ostatecznym terminem wynikającym z przepisów UE. Zgodnie z unijnym prawem, aby uniknąć konsekwencji finansowych, co najmniej 95 proc. płatności bezpośrednich musi zostać wypłacone do 30 czerwca. Nie ma zatem żadnego niebezpieczeństwa, że Komisja Europejska nałoży na Polskę karę finansową za niezrealizowanie tych płatności w terminie" - zapewniono. Z tytułu gospodarowania w trudnych warunkach (tzw. płatności ONW), ARiMR przekazała do tej pory rolnikom 1,260 mld zł, co stanowi 95,96 proc. kwoty całkowitej puli na te płatności. "Stan realizacji płatności rolno-środowiskowych, rolno-środowiskowo-klimatycznych i ekologicznych za 2016 r. jest także lepszy niż w kampanii 2015. Do 14 czerwca 91,93 proc. rolników ma wydaną decyzję o przyznaniu tych płatności, rok temu było ich mniej o 12,45 pp. Rolnicy, którzy nie otrzymali jeszcze należnych im dopłat, dostaną je do końca czerwca 2017 r." - zaznaczono w komunikacie ministerstwa.

Zaliczki

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował w środę w Polskim Radiu 24, że do końca maja w Agencji złożono ponad 1,3 mln wniosków na dopłaty bezpośrednie na 2017 r. Szef resortu rolnictwa ocenił, że od połowy października do końca lipca powinno zostać wypłaconych 50 proc. zaliczek za 2017 r.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock