Z kraju

ArcelorMittal zainwestuje 500 mln zł w remonty

Z kraju

poland.arcelormittal.comEwa Kopacz: huta zainwestuje dodatkowych 500 mln zł

Huta ArcelorMittal Poland dzięki ulgom i zwolnieniom z opłat, których rząd udzielił przedsiębiorstwom wysokoenergochłonnym, zainwestuje 500 mln zł w remonty oraz rozszerzy ofertę; może także wzrosnąć zatrudnienie - mówiła we wtorek premier Ewa Kopacz.

- Huta, którą odwiedziłam również wczoraj, huta ArcelorMittal Poland też zaskoczyła mnie pozytywną informacją, bo po ulgach, które rząd w formie ustawowej zastosował w stosunku do przedsiębiorstw wysoko energochłonnych, takich jak są huty, a więc zwolnienia chociażby z zielonych certyfikatów czy od początku roku 2016 zwolnienia z opłat na OZE, czy wreszcie zmniejszenia akcyzy, która jest wliczana w cenę prądu, właściciel zadeklarował, że zainwestuje dodatkowych 500 mln zł - powiedziała Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej po wyjazdowym posiedzeniu rządu w Krakowie.

Jakie plany?

Według premier Kopacz, w planach właściciela krakowskiej huty koncernu, czyli historycznej Huty im. T. Sendzimira, jest wyremontowanie pieca, inwestycja w walcownie, poszerzenie oferty oraz zatrudnienia. - A więc oprócz bezpieczeństwa tych, którzy są zatrudnieni przez właściciela, to jest ok. 13 tys. ludzi w sześciu oddziałach w trzech województwach, to zatrudnienie ma szansę na wzrost w tym obszarze - podkreśliła szefowa Rady Ministrów. Z informacji na stronach KPRM wynika, że rząd przedstawił w czerwcu w Katowicach Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Śląsk 2.0. Zakłada on m.in. zwolnienie przedsiębiorstw reprezentujących przemysł energochłonny z części akcyzy wliczonej do ceny energii elektrycznej. Rozwiązanie to ma zostać wprowadzone w formie zmiany Ustawy o podatku akcyzowym, uchwalonej przez Sejm 23 lipca 2015 r., która czeka na podpis prezydenta. Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Co jeszcze?

Program przewiduje ponadto zwolnienie m.in. hutnictwa z części kosztów systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii (tj. obowiązku zakupu zielonych certyfikatów oraz od 2016 roku obowiązku uiszczania tzw. opłaty OZE), które stanowią element składowy kosztów energii elektrycznej. Według KPRM, ArcelorMittal Poland będzie mógł ponadto skorzystać ze wsparcia z programu E-KUMULATOR, oferującego pomoc na rzecz przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki.

Silna konkurencja

W kwietniu europejska centrala koncernu hutniczego ArcelorMittal zdecydowała o wstrzymaniu przygotowań do remontu wielkiego pieca w Krakowie. Jego cykl technologiczny zakończy się w połowie 2016 r. Decyzja była podyktowana tym, że - według inwestora - w obecnych uwarunkowaniach polskie hutnictwo nie ma możliwości konkurowania z producentami stali spoza granic Polski. Producent postulował zniesienie podatku akcyzowego na energię elektryczną i pełne uwolnienie rynku gazu. Uważa też, że przemysł stalowy powinien móc skorzystać ze środków dostępnych w ramach funduszy unijnych. Po ogłoszeniu programu ulg firma zadeklarowała w lipcu, że wznowi przygotowania do remontu wielkiego pieca w krakowskiej hucie.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: poland.arcelormittal.com

Pozostałe wiadomości