Przemysł pod presją. ArcelorMittal ogranicza produkcję, KGMH stawia na "własne źródła"

Z kraju

Aktualizacja:
TVN24 BiSMniejsze dostawy prądu uderzają w przymysł. ArcelorMittal ogranicza produkcję

W związku z ograniczeniem dostaw prądu ArcelorMittal Poland jest zmuszony ograniczyć produkcję w swych zakładach - podała w poniedziałek rzeczniczka firmy Sylwia Winiarek. W oddziale ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej - dawnej Hucie Katowice – zatrzymano część przetwórczą. Jako "bardzo poważną" obecną sytuację ocenił również KGHM, który w najbliższych dniach będzie jednak wykorzystywał pełną moc własnych źródeł energii.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE) podały, że od poniedziałku od godz. 10.00 wprowadzają ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej na obszarze całego kraju. PSE w ubiegły piątek apelowały o ograniczenie zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania, tj. w godz. 11-15.

"Trudna sytuacja"

Ograniczenia - dotyczące zakładów przemysłowych - związane są z utrzymującą się nad Polską falą upałów, a co za tym idzie niskim poziomem rzek oraz wysoką temperaturą powietrza i wody wykorzystywanej w obiegach chłodzenia. - 20. stopień zasilania oznacza, że pobieramy ustaloną minimalną moc. Instalacje, które można bezpiecznie wyłączyć, są wyłączane. W hucie w Dąbrowie Górniczej zatrzymana została już część przetwórcza, czyli dwie walcownie, a także dwie taśmy spiekalnicze. Instalacje działające w ruchu ciągłym, których ze względów bezpieczeństwa pracowników i samych urządzeń nie można wyłączyć, są wyhamowywane - przekazała Winiarek. Rzeczniczka dodała, że na razie trudno prognozować, jaki będzie wpływ tej sytuacji na poziom produkcji – będzie to zależało od ustaleń PSE i od tego, jak długo potrwają ograniczenia. - Z całą pewnością sytuacja jest trudna, szczególnie jeżeli chodzi o zakłady w części surowcowej, czyli wielkie piece i stalownie - podkreśliła.

Największy producent stali

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupiającym ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, największy producent koksu w Europie o zdolności produkcyjnej rzędu 4,2 mln ton koksu rocznie. ArcelorMittal zatrudnia w Polsce ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys. ArcelorMittal, do którego należy polska spółka, to największy na świecie producent stali, obecny w ponad 60 krajach.

Co z KHGM?

- W naszej ocenie sytuacja wydaje się poważna i – zważywszy prognozy pogodowe – może potrwać przez kilka dni - przyznał w rozmowie z tvn24bis.pl rzecznik KGHM Dariusz Wyborski, pytany, czy ograniczenie dostaw energii wpłynie w jakiś sposób na pracę spółki.

Dodał, że "w związku z tym KGHM będzie wykorzystywał pełną moc własnych źródeł energii zarówno Bloków Gazowo-Parowych w Polkowicach i Głogowie, jak również źródeł wytwórczych spółki Energetyka".

- Jest jeszcze za wcześnie, aby ocenić, jak obecna sytuacja w zakresie zasilania w energię przełoży się na poziom produkcji, jednak wszelkie działania służb utrzymania ruchu skierowane są na zapewnienie bezpieczeństwa pracowników, podtrzymanie poziomu produkcji oraz wyłączenie w pierwszej kolejno - zapewnił rzecznik

Czy grozi nam blackout? "Ryzyko jest niestety duże"TVN24 BiS

Autor: mb/mn / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24