Oto najwyżej wyceniane firmy świata. Amerykanie miażdżą Europę

Z kraju

Polacy entuzjastami nowych technologii i pojazdów autonomicznychGoodyear
wideo 2/4

Szósty rok z rzędu najbardziej wartościową spółką na świecie jest Apple - wynika z rankingu TOP 100 PricewaterhouseCoopers. W pierwszej dziesiątce znaleźli się giganci internetu, oprogramowania, koncern paliwowy i firmy finansowe.

Łączna wartość rynkowa 100 największych spółek na świecie wzrosła o 1 mld 861 mln dolarów, czyli 12 proc. w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem - wynika z danych PwC. Ranking PwC "100 największych światowych spółek pod względem wartości rynkowej" uwzględnia zmiany kapitalizacji przedsiębiorstw w okresie od 31 marca 2016 roku do 31 marca 2017 roku, w tym dynamikę i trendy w ujęciu globalnym, krajowym i sektorowym.

Amerykanie coraz mocniejsi

"Przepaść pomiędzy największymi spółkami ze Stanów Zjednoczonych oraz spółkami z reszty świata ciągle się pogłębia. Amerykańskie firmy zwiększają globalny zasięg, wysoki poziom innowacyjności, oraz siłę finansową – stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do spółek pochodzących z Wielkiej Brytanii i Europy, które wciąż tracą pozycje w rankingu. Po okresie niepewności na rynkach azjatyckich, chińskie firmy nabrały siły, a Tencent oraz Alibaba szykują się, aby wejść do Top 10 w przyszłym roku" - ocenił, cytowany w komunikacie PwC, Bartosz Margol, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC. Spółki ze Stanów Zjednoczonych zwiększyły prowadzenie w rankingu, podczas gdy liczba i łączna wartość spółek z Europy spadły.

"Łączna kapitalizacja wszystkich spółek z rankingu odrobiła straty z 2016 roku wzrastając o 12 proc. względem analogicznego okresu poprzedniego roku i osiągając rekordowy poziom 17,4 bln dolarów" - wskazano w komunikacie.

Liczba amerykańskich spółek wzrosła z 54 notowanych w ubiegłorocznym rankingu do 55 - w bieżącym. Udział firm z USA pod względem kapitalizacji zwiększył się do 63 proc. (z 62 proc., czyli o 1 292 mld dolarów). Obecnie wszystkie spośród 10 największych spółek pochodzą z USA.

Liczba spółek w rankingu PwC TOP 100PwC

Ranking firm

Z rankingu wypadły dwie spółki z Europy - aktualnie jest ich 22. Spadł również łączny udział firm europejskich w kapitalizacji - z 19 proc. do 17 proc. "Wielka Brytania utrzymuje trzecią pozycję z pięcioma firmami w TOP 100, pomimo utraty dwóch przedsiębiorstw z rankingu w porównaniu z zeszłym rokiem (w następstwie wycofania z giełdy SABMiler po przejęciu przez Anheuser-Busch InBev oraz niezakwalifikowania się w bieżącym roku Vodafone do TOP 100)" - czytamy w komunikacie.

Łączny udział przedsiębiorstw z Chin i Hongkongu pozostał niezmieniony na poziomie ok. 12 proc. Dwie chińskie spółki Tencent oraz Alibaba uplasowały się odpowiednio na pozycjach 11 oraz 12, odnotowując znaczący wzrost w rankingu.

Czołówka zestawienia

"Szósty rok z rzędu najbardziej wartościową spółką na świecie jest Apple, która w bieżącym roku zwiększyła ponad dwukrotnie przewagę nad drugą spółką w rankingu Alphabet (właściciel Google) w stosunku do zeszłego roku. Podobnie jak w zeszłym roku, w 2017 roku łączna wartość spółek z sektora technologicznego przekroczyła łączną wartość spółek z sektora finansowego" - podano w komunikacie.

W bieżącym roku Apple odnotował największy wzrost wartości rynkowej - w ujęciu nominalnym kapitalizacja spółki wzrosła o 149 mld dolarów, czyli 25 procent w stosunku do 31 marca 2016 roku. Na drugim miejscu wśród największych wzrostów, uplasował się Amazon, który zwiększył swoją kapitalizację rynkową o 144 mld dolarów (51 procent) w porównaniu do 31 marca 2016 roku.

Silny wzrost kapitalizacji firm amerykańskich był spowodowany także wzrostem wycen takich spółek jak Facebook, Bank of America oraz JPMorgan Chase - podał PwC.

Pierwsza dziesiątka zestawienia spółek i ich wartość rynkowa:

1. Apple - 754 mld dol.

2. Alphapet - 579 mld dol.

3. Microsoft - 509 mld dol.

4. Amazon.com - 423 mld dol.

5. Berkshire Hathaway - 411 mld dol.

6. Facebook - 411 mld dol.

7. Exxon Mobil - 340 mld dol.

8. Johnson & Johnson - 338 mld dol.

9. JPMorgan Chase & Co - 314 mld dol.

10. Wells Fargo & Co - 279 mld dol.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, mat. prasowe