Z kraju

Zmiany na poczcie. List polecony odbierzesz bez dowodu

Z kraju

Zagórski: system dowodów osobistych działa sprawnie
Zagórski: system dowodów osobistych działa sprawnietvn24
wideo 2/7

Ze smartfonem po polecony. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Cyfryzacji od wtorku 23 kwietnia użytkownicy zainstalowanej w telefonie aplikacji mObywatel mogą używać jej do potwierdzania tożsamości przy odbiorze przesyłek poleconych. Trzeba mieć jednak założony Profil Zaufany.

Używanie aplikacji mObywatel przy odbiorze przesyłek poleconych dotąd nie było możliwe bowiem uniemożliwiały to przepisy. Minister Infrastruktury zmienił jednak rozporządzenie, które to reguluje - od 23 kwietnia przy odbiorze przesyłki poleconej tożsamość można już potwierdzić także przy pomocy smartfona. "Sprawdzaliśmy, w jakich sytuacjach Polacy najczęściej używają dowodu osobistego. Okazało się, że właśnie na poczcie, podczas odbierania listów poleconych. Dlatego jest tak ważne, by również tam można używać aplikacji mObywatel do potwierdzania tożsamości" - powiedział cytowany w komunikacie szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski.

O aplikacji

mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja, która umożliwia potwierdzanie tożsamości przy pomocy smartfona. Jak podkreśla ministerstwo nie jest ona "zamiennikiem" dowodu osobistego (choćby z uwagi na wymogi państw strefy Schengen). "Każdy dorosły obywatel ma obowiązek posiadać dowód osobisty, ale nie musi go mieć przy sobie. Jeśli akurat go ze sobą nie mamy, a okaże się potrzebny - wtedy przyda się aplikacja mObywatel. Tym bardziej, że komórki zazwyczaj mamy przy sobie" - zaznaczył Zagórski. "Dzięki aplikacji zawsze i wszędzie mamy więc dostęp do odzwierciedlenia wszystkich danych z naszego dowodu osobistego" - dodał. W aplikacji są dokładnie te same dane, co w dowodzie osobistym użytkownika: jego imię i nazwisko, zdjęcie (to samo, co w dowodzie), data urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu, a także informacja, kto wydał dowód osobisty. Aplikacji możemy używać wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty. A więc możemy jej używać np. na recepcjach, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w hotelach, wypożyczalniach sprzętu sportowego, czy przy wejściu na basen lub siłownię.

Z aplikacji nie skorzystamy natomiast przy potwierdzaniu tożsamości w sądzie czy u notariusza, bo tam potrzebujemy dowodu osobistego. Aplikacji nie możemy użyć też za granicą, ale dla bezpieczeństwa warto ją ściągnąć przed wyjazdem do innego kraju. W razie utraty dokumentów ułatwi ona weryfikację naszej tożsamości np. w polskim konsulacie.

To nie wszystko

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że aplikacja jest stale rozwijana. "Już teraz - poza mTożsamością - uczniowie korzystający ze smartfonów z systemem Android mogą mieć tam mLegitymację szkolną. Wkrótce dołączą do nich studenci z mLegitymacją studencką. Niebawem szykujemy też coś dla kierowców – usługę mPojazd, czyli odwzorowanie danych z dowodu rejestracyjnego naszego auta" - czytamy w komunikacie resortu. Aby ściągnąć aplikację, użytkownicy smartfona powinni wejść do sklepu z aplikacjami. Pobranie i korzystanie z aplikacji mObywatel jest bezpłatne.

By móc przy jej pomocy potwierdzać tożsamość, do aktywacji potrzebny jest Profil Zaufany. Według ostatnich informacji MC korzysta z niego niemal już 3,4 mln Polaków.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Cyfryzacji/Poczta Polska

Pozostałe wiadomości