Jest nowy szef sejmowej komisji finansów. Nieoczekiwany zwrot

Z kraju

tvn24Jacek Sasin szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów

Andrzej Szlachta w czwartek został wybrany na nowego przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych. To spore zaskoczenie, bo jak informowała wcześniej rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek, ugrupowanie miało rekomendować na to stanowisko posła Janusza Szewczaka, byłego głównego ekonomistę Kasy Krajowej SKOK.

- Będziemy rekomendować na szefa sejmowej komisji finansów posła Janusza Szewczaka - informowała na środowej konferencji prasowej w Sejmie rzeczniczka PiS.

Pochwały ze strony opozycji

Dotychczas funkcję szefa sejmowej komisji finansów pełnił poseł PiS Jacek Sasin, który we wtorek został powołany na nowego szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tego dnia prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów. Ministrem środowiska został Henryk Kowalczyk, który dotychczas pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Andrzej Szlachta był wcześniej wiceszefem tej komisji.

Kandydaturę Szlachty zgłosiła Gabriela Masłowska z PiS. Innych kandydatów nie było. Nikt nie sprzeciwił się także wyborowi Szlachty na stanowisko przewodniczącego.

Krystyna Skowrońska (PO) chwaliła przed głosowaniem tę nominację za dużą kulturę Szlachty. - To gorące krzesło. Z tego krzesła się awansuje, czego również panu przewodniczącemu życzymy - powiedziała. Szlachta wyjaśnił, że rolą przewodniczącego jest stworzenie możliwości udziału w debacie wszystkim posłom. Zapewnił, że dla niego wzorem byli poprzedni przewodniczący komisji, przypominając, że zasiada w niej od 12 lat. Odbierając gratulacje od Pawła Grabowskiego (Kukiz'15), który życzył jak najbardziej merytorycznych prac i jak najmniej awantur, Szlachta powiedział: "Myślę, że znajdziemy tutaj taką formułę, żeby się różnić, ale szlachetnie".

Kim jest Szlachta?

Szlachta jest nauczycielem akademickim. Ukończył Wyższą Szkołę Inżynierską w Rzeszowie, Wydział Elektryczny, Elektrotechnika oraz Politechnikę Warszawską, Wydział Elektryczny, Elektrotechnika. Obronił doktorat w Instytucie Elektrotechniki w Warszawie. Był też posłem Sejmu V kadencji, VI i VII kadencji. Na swojej stronie internetowej Szlachta informuje, że w latach 1999-2002 pełnił funkcję prezydenta Rzeszowa, a w latach 2002-2005 był radnym Rzeszowa. W roku 2005 startując w wyborach parlamentarnych z listy PiS został posłem na Sejm RP uzyskując około 14 tysięcy głosów. Za pracę naukowo-dydaktyczną został odznaczony srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, medalem Zasłużony dla Politechniki Rzeszowskiej.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl