"Poziom opieki socjalnej świadczy o państwie, o jego sile"

Z kraju

tvn24Andrzej Duda nawiązywał do zasady solidaryzmu społecznego

- Poziom opieki socjalnej świadczy o państwie, o jego sile i o tym, czy jest w nim realizowana zasada solidaryzmu społecznego - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Domu Pomocy Społecznej „Chemik” w Warszawie.

Wizyta prezydenta w stołecznym DPS związana była z obchodzonym 21 listopada w Polsce Dniem Pracownika Socjalnego. - Poziom, na jakim państwo o to dba, jest świadectwem o tym państwie. Po pierwsze, czy jest to państwo silne. Po drugie - wielkie pytanie - czy jest to państwo, w którym zasada solidaryzmu społecznego, czyli tej solidarności wewnątrz społeczeństwa, o której tak często mówimy, czy ona jest realizowana - mówił prezydent.

O opiekę socjalną powinno dbać całe państwo

- Wielką moją ambicją, i mam nadzieję ambicją obecnego rządu pani premier Beaty Szydło, jest to, aby ten poziom się podnosił - zaznaczył Andrzej Duda. Według prezydenta o sprawy związane z opieką socjalną powinno dbać całe państwo, rozumiane nie tylko jako władza centralna, ale też samorządowa, publiczna. Wyjaśnił, że oznacza to "zadbanie o godność życia wszystkich obywateli, także tych, którzy są starsi, także tych, którzy znajdują się w trudnej życiowej sytuacji, którzy - mówiąc krótko - tej pomocy potrzebują". Andrzej Duda także nawiązywał dzisiaj do idei solidaryzmu społecznego:

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24