Ze służb do ministerstwa. Nowy wiceminister od kolei

Z kraju

tvn24Bittel był m.in. zastępcą burmistrza Ursynowa Piotra Guziała

Były pracownik Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a następnie samorządowiec Andrzej Bittel został nowym wiceministrem infrastruktury. Jego zadaniem będzie uporządkowanie sytuacji w spółkach z grupy PKP.

Bittel nominację na stanowisko podsekretarza stanu od premier Beaty Szydło otrzymał dzisiaj. - Zna procesy inwestycyjne w dziedzinie infrastruktury. Jestem przekonany, że przy jego współudziale uda nam się zrealizować wszystkie zaplanowane zadania - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Inwestycje kolejowe, strategia rozwoju kolei, wspólny bilet to jedne z najważniejszych wyzwań, które stoją przed nowym wiceministrem.

Trudne zadanie

Bittel jest bliskim współpracownikiem ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Pracował w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym w latach 2007-2010, następnie zaangażował się w działalność samorządową.

Był zastępcą burmistrza Ursynowa Piotra Guziała, gdy ten zawiązał koalicję z PiS przeciwko prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz. Co ciekawe, dziś również Guział zajmuje się kolejnictwem - został pełnomocnikiem do spraw współpracy z samorządami w jednej ze spółek zależnych PKP.

Przed Bittelem jednak trudne zadanie. Od wygranych przez PiS wyborach w spółkach z grupy PKP trwa nieustanna karuzela zmian kadrowych. Skrajnym przykładem było powołanie w grudniu Bogusława Kowalskiego na stanowisko prezesa PKP przez ministra Adamczyka. Następnego dnia Kowalski już sam złożył dymisję. Ale podobnie dzieje się w zarządach spółek z całej grupy PKP.

Sytuację dodatkowo zagmatwała sierpniowa dymisja wiceministra Piotra Stommy. Według naszych nieoficjalnych informacji Stomma, składając dymisję, opisał premier Beacie Szydło sytuacji w spółkach kolejowych. Wiadomo również, że choć nadzorował spółki to nie miał wpływu na obsadę zarządów. Jednocześnie ministerstwo miało ogromne problemy, by opracować plan inwestycji kolejowych od którego zależało pozyskanie 70 mld zł z funduszy unijnych. Teraz na te wszystkie problemy będzie musiał znaleźć odpowiedzi były pracownik służby antykorupcyjnej.

Autor: Robert Zieliński, Maciej Duda / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24