Analityk Moody's: wzrost Polski solidny, choć rosną "ryzyka fiskalne"

Z kraju

TVN24BiS /Moody's: PKB wzmacnia rating Polski

Mimo wzrostu ryzyk fiskalnych w ostatnim czasie solidny wzrost polskiej gospodarki wspiera jej rating na poziomie "A2" z perspektywą stabilną - mówi w rozmowie z Reutersem Sarah Carlson, analityk agencji ratingowej Moody's na Polskę.

W rozmowie z agencją Reuters Sarah Carlson stwierdziła, że najważniejsza dla oceny wiarygodności kredytowej Polski z punktu widzenia oceny instytucji państwa jest niezależność banku centralnego.

Ryzyko fiskalne

- Obecnie wyraźnie istnieją ryzyka fiskalne, (...) ale my przyglądamy się strukturalnym mocnym i słabym punktom gospodarek - powiedziała Carlson. - Dla nas bardzo istotną strukturalną siłą Polski jest to niezwykle stabilne otoczenie gospodarcze, które w niedawnej przeszłości zdołało przetrwać dość znaczące próby - dodała.

Ostrzeżenie

Wczoraj agencja ratingowa Moody's oceniła, że spodziewany wyższy deficyt sektora finansów publicznych i poluzowanie reguły fiskalnej są negatywne dla ratingu Polski. "Oczekujemy, że deficyt sektora będzie w tym i przyszłym roku wyższy na skutek zapowiedzianych w ubiegłym miesiącu zmian polityki, a także zagrożeń dla perspektyw gospodarki związanych z możliwością pogorszenia klimatu inwestycyjnego i nastrojów przedsiębiorstw" - głosił wczorajszy komunikat Moody's. Moody's oczekuje, że relacja deficytu do Produktu Krajowego Brutto (PKB) wyniesie w 2015 r. 3,2 proc., a w 2016 r. 3,1 proc.t wobec odpowiednio 2,7 i 2,3 proc. zakładanych wcześniej. "Dostrzegamy dalsze ryzyka dla budżetu w 2017 r., biorąc pod uwagę możliwość dalszego poluzowania polityki fiskalnej i osłabienia wzrostu, w razie gdyby ostatnie działania nakierowane na instytucjonalne i prawne ramy państwa pogorszyły nastroje w biznesie i doprowadziły do ograniczenia inwestycji" - dodano w komunikacie. Rating Polski to w ocenie Moody's A2 z perspektywą stabilną.

S&P obniża

Standard & Poor's obniżył w połowie stycznia rating Polski do "BBB plus" z "A minus" i ściął jego perspektywę do "negatywnej" z "pozytywnej", gdyż zaniepokoiły go działania rządu osłabiające kluczowe instytucje państwa.

Moody's ostrzega Polskę. Będzie niższy rating? TVN24BiS /

Autor: msz//gry/bgr / Źródło: tvn24bis.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: