Gigant przed świętami chce zatrudnić 7,5 tys. Polaków

Z kraju

tvn24Amazon otworzył centrum logistyczne w podpoznańskich Sadach

Amazon ogłosił rozpoczęcie rekrutacji 7,5 tysiąca pracowników sezonowych do swoich centrów logistyki e-commerce w Polsce. Wesprą oni obecnie zatrudnione osoby przy realizacji świątecznych zamówień klientów.

Firma dotychczas utworzyła w Polsce ponad 14 tysięcy stałych miejsc pracy. Na terenie kraju działa pięć centrów logistyki e-commerce: w Sadach koło Poznania, Kołbaskowie koło Szczecina i Sosnowcu oraz dwa w Bielanach Wrocławskich koło Wrocławia.

Pracownicy poszukiwani

Spółka poinformowała, że pracownicy sezonowi dołączą do stałych pracowników firmy, wspierając ich przy realizacji świątecznych zamówień klientów. - Przygotowania do okresu poprzedzającego święta Bożego Narodzenia trwają u nas przez cały rok. Cieszymy się, że tylko w Polsce możemy zatrudnić ponad 7,5 tysiąca pracowników, którzy pomogą nam zapewnić najwyższą jakość usług w tym wyjątkowym czasie - powiedział wiceprezes ds. operacyjnych Amazon w Europie Steven Harman. Amazon podał, że rekrutacja już się rozpoczęła. Część pracowników sezonowych będzie mogła liczyć na stałe zatrudnienie. Koncern poinformował też, że wciąż poszukuje także pracowników na stanowiska menedżerskie, którzy dołączą do działów HR, finansów, IT i logistyki w pięciu centrach logistyki e-commerce firmy oraz w Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku.

Kontrola PIP

Pod koniec sierpnia pisaliśmy o wynikach 13 tegorocznych kontroli w centrach logistycznych firmy Amazon Fulfillment Poland.

W czasie kontroli inspektorzy stwierdzili szereg nieprawidłowości, między innymi nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy, nieterminowe wypłaty wynagrodzenia i zaniżanie jego wysokości, czy nieterminowe wydawanie świadectw pracy.

W efekcie inspektorzy PIP skierowali do pracodawcy 42 decyzje nakazujące usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości oraz 57 wniosków w wystąpieniach oraz sześć poleceń. Nałożono też jeden mandat karny w wysokości tysiąca złotych. Ponadto, podczas prowadzonych kontroli, udzielono 38 porad z zakresu prawa pracy oraz technicznego bezpieczeństwa pracy.

Biuro prasowe przedsiębiorstwa w odpowiedzi na wyniki kontroli podkreśliło, że "priorytetem firmy jest bezwzględne przestrzeganie prawa". - Od początku naszej działalności w Polsce ściśle współpracujemy z przedstawicielami władz, w tym z Inspekcją Pracy, i zapewniamy im pełen wgląd w nasze warunki pracy oraz standardy bezpieczeństwa. Jeśli jakieś kwestie wymagają poprawy, natychmiast wprowadzamy zmiany. Nieustannie koncentrujemy się także na otwartym i bezpośrednim dialogu z naszymi pracownikami, dzięki któremu możemy ciągle doskonalić nasze środowisko pracy - wyjaśniła Marta Rzetelska, która odpowiada w firmie Amazon Polska za kontakty z prasą.

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Działa od 1994 roku, należy do pionierów w sprzedaży przez internet.

Autor: mb / Źródło: PAP