Alma brzytwy się chwyta. To ostatnia deska ratunku

Z kraju

tvn24supermarket

Znana sieć delikatesów Alma boryka się z coraz większymi problemami. W opublikowanym w czwartek komunikacie spółka informuje o podjęciu działań naprawczych. Ma to ochronić sieć przed upadłością i problemami z dłużnikami. Jednocześnie spółka chce naprawić swoją sytuację finansową.

"Zarząd Alma Market S.A. informuje, że w dniu 5 września 2016 r. podjął decyzję o przystąpieniu do sporządzania wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (dalej: Prawo restrukturyzacyjne). Powyższa decyzja podyktowana została potrzebą ochrony praw i interesów Spółki oraz akcjonariuszy. Spółka podjęła decyzję o konieczności podjęcia istotnych działań restrukturyzacyjnych, zmierzających do poprawy sytuacji finansowej Spółki i uniknięcia ogłoszenia upadłości Spółki" - czytamy w komunikacie.

Postępowanie sanacyjne, uruchomione przez Almę, nie oznacza upadłości. Działania, które zostają podjęte po złożeniu wniosku do sądu restrukturyzacyjnego, mają na celu poprawić kondycję finansową przedsiębiorstwa. Jednocześnie spółka jest chroniona przed wierzycielami, którym firma winna jest długi.

Mniejsze zyski

Na początku sierpnia Alma przedstawiła wyniki finansowe za I półrocze. Były one bardzo mocno rozczarowujące dla inwestorów. Spółka wygenerowała 719 mln zł przychodów wobec 790 mln zł rok wcześniej, ok. 8 mln zł straty operacyjnej z działalności kontynuowanej (10,6 mln zł straty rok wcześniej) oraz 12,5 mln zł straty netto jednostki dominującej, wobec 19,2 mln zł straty przed rokiem. Dodano, że po pierwszych sześciu miesiącach firma odnotowała skracanie terminów udzielanych do tej pory kredytów kupieckich.

Na brakujący towar od dłuższego czasu skarżą się także klienci. W wielu sklepach półki regularnie pustoszeją. "Przepraszamy bardzo za wszystkie powstałe niedogodności i prosimy o wyrozumiałość. Jesteśmy w trakcie optymalizacji działania naszych sklepów. Staramy się dostosować je do bieżących warunków na rynku. To wymaga niestety czasu" - głosił komunikat.

W półrocznym raporcie spółka zadeklarowała, że będzie zamykać nierentowne sklepy lub nie przedłużać umów najmu dla sklepów, w których realizowana rentowność jest zbyt niska.

Czym jest podatek od supermarketów?

Autor: PMB/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24