Alma Market złożyła wniosek o upadłość

Z kraju


Zarząd Alma Market złożył do Sądu Rejonowego w Krakowie wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku. Jednocześnie spółka podtrzymuje złożony wcześniej wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego - poinformował jej zarząd w komunikacie.

"W związku z tym, że postępowanie sanacyjne nie zostało otwarte w terminie trzydziestu dni od dnia złożenia wniosku, zarząd spółki z przyczyn formalnych złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Decyzja o jego złożeniu była podyktowana względami prawnymi i nie wpływa na wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. We wniosku spółka podtrzymała i poparła jednocześnie wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego" - poinformowała spółka w komunikacie. "Alma Market SA wyraźnie podkreśla, że nie odstępuje od starań o otwarcie postępowania sanacyjnego" - czytamy dalej.

Plany restrukturyzacji

Alma Market w połowie września złożyła w krakowskim sądzie wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Spółka uznała za konieczne podjęcie restrukturyzacji, by poprawić sytuację finansową i uniknąć upadłości.

W ramach restrukturyzacji ma dojść do zwolnień grupowych pracowników, które mają objąć ok. 1300 osób. Na początku października Alma poinformowała także o końcu programu lojalnościowego o nazwie Klub Konesera.

21 września wierzyciel Almy Market Zbigniew Jurasz złożył wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku spółki. Wierzyciel wniósł o połączenie jego wniosku do wspólnego rozpoznania z wnioskiem o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. 11 października PKO BP wypowiedział Almie trzy umowy kredytowe na ponad 60 mln zł i dał termin siedmiu dni na uregulowanie zobowiązań.

Zamykanie sklepów

Zgodnie z informacją dostępną na stronie Alma Market, do sieci należy obecnie 37 placówek. Portal dlahandlu.pl podał, że na początku października Alma zamknęła sklepy w Lublinie przy Al. Spółdzielczości Pracy oraz w Warszawie przy ul. Puławskiej. Wcześniej zlikwidowano sklepy w Pruszkowie, Piasecznie, Rzeszowie i Opolu.

Autor: tol//rzw / Źródło: PAP Biznes