Alma kończy z programem dla koneserów. Zamyka kolejne sklepy

TVN24 Biznes

AlmaKlub Konesera zakończy swoją działalność 2 grudnia 2016 roku

Alma Market poinformowała o planowanym zakończeniu programu lojalnościowego o nazwie Klub Konesera. To kolejny krok w programie restrukturyzacji polskiej sieci delikatesów. W ostatnich dniach Alma zamknęła sklepy, m.in. w Lublinie, Warszawie, Rzeszowie. Dziś akcje spółki na warszawskiej giełdzie zdrożały o jedną czwartą.

Klub Konesera Almy to program lojalnościowy, dzięki któremu klienci sieci zbierają punkty podczas robienia zakupów. Członkowie Klubu mogą liczyć na promocje, a zebrane punkty wymieniać na nagrody rzeczowe.

Jak poinformowała Alma na swojej stronie internetowej, klub zakończy swoją działalność 2 grudnia 2016 roku. Do tego czasu uczestnicy programu mogą wykorzystać zebrane punkty - dodała spółka.

Restrukturyzacja i zwolnienia

16 września Alma Market złożyła w krakowskim sądzie wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. Spółka uznała za konieczne podjęcie restrukturyzacji, by poprawić sytuację finansową i uniknąć upadłości - podała wtedy w komunikacie.

W ramach restrukturyzacji ma dojść do zwolnień grupowych pracowników, które mają objąć ok. 1300 osób.

Jednocześnie spółka skorygowała prognozę wyników na 2016 rok. Zgodnie z aktualnymi szacunkami, jej przychody wyniosą 660 mln zł, a nie ponad 900, jak zakładano w marcu tego roku. Firma zrezygnowała z podawania wyniku netto. W marcu zakładała ponad 7 mln zł zysku netto.

Zarząd zdecydował się na korektę, uwzględniając wielkość sprzedaży w okresie dwóch miesięcy trzeciego kwartału roku i poziom zrealizowanej sprzedaży w pierwszej połowie września 2016 r. Korekta zakłada, że w spółce zostaną wprowadzone "znaczne zmiany w jej funkcjonowaniu i nie powstaną oraz nie ujawnią się okoliczności negatywne".

Likwidacja sklepów

21 września spółka poinformowała, że jej wierzyciel Zbigniew Jurasz złożył dzień wcześniej wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku spółki. Zostanie on włączony do wspólnego rozpoznania z wnioskiem o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Portal dlahandlu.pl podał, że na początku października Alma zamknęła sklepy w Lublinie przy Al. Spółdzielczości Pracy oraz w Warszawie przy ul. Puławskiej. Wcześniej zlikwidowano sklepy w Pruszkowie, Piasecznie, Rzeszowie i Opolu.

Do sieci należy obecnie 37 placówek.

We wtorek ceny akcji Almy wystrzeliły w górę. O godz. 16.15 zyskiwały aż 24,58 proc.

Kurs Almy we wtorekstooq.pl

Autor: tol//ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP Biznes, dlahandlu.pl

Źródło zdjęcia głównego: Alma