TVN24 Biznes | Z kraju

Wielka firma ubezpieczeniowa sprzedaje polski oddział. Decyzja KNF

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
red.
Źródło:
PAP
Marek Belka: jak na razie wpływ pandemii na polską gospodarkę był mniej dotkliwy niż w innych krajach
Marek Belka: jak na razie wpływ pandemii na polską gospodarkę był mniej dotkliwy niż w innych krajachTVN24
wideo 2/5
TVN24Marek Belka: jak na razie wpływ pandemii na polską gospodarkę był mniej dotkliwy niż w innych krajach

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła przejęcie polskich spółek z Grupy Aviva, co kończy proces uzyskiwania zgód regulacyjnych przez Allianz - podano w komunikacie. Wartość transakcji to 2,5 miliarda euro, czyli około 11,6 miliarda złotych.

Allianz przejmuje Avivę - decyzja KNF

W ubiegłym tygodniu KNF jednogłośnie stwierdziła brak podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec zamiaru nabycia większościowych pakietów akcji Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych, Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie, Santander-Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń i Santander-Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie przez Allianz Holding eins GmbH oraz pośredniego nabycia akcji tych spółek przez Allianz SE.

26 marca Allianz zawarł umowy nabycia polskich spółek z Grupy Aviva zajmujących się ubezpieczeniami życiowymi i majątkowymi, a także funduszu emerytalnego i funduszy inwestycyjnych. Transakcja obejmuje także nabycie po 51 proc. udziałów w spółkach joint venture Avivy i Santander Bank Polska oferujących życiowe i majątkowe produkty bancassurance. Transakcja dotyczy także spółki z Grupy Aviva działającej na Litwie - przypomniano w komunikacie Allianz.

"Zgody KNF wraz z wcześniej uzyskanymi decyzjami Komisji Europejskiej, Banku Narodowego Litwy i litewskiej komisji kontrolującej inwestycje zagraniczne, kończą proces regulacyjny związany z zatwierdzeniem transakcji" - podano w komunikacie.

Największe przejęcie od dekady

Podkreślono, że przejęcie będzie największą transakcją Grupy Allianz od dekady. W jej wyniku Grupa zajmie drugie miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem zysku z działalności operacyjnej, a Polska stanie się kluczowym rynkiem dla Grupy Allianz. Dzięki transakcji Allianz stanie się piątym co do wielkości ubezpieczycielem w Polsce i drugim pod względem wielkości składki w segmencie ubezpieczeń na życie - wskazano.

- Wspólnie z Avivą pracujemy nad finalizacją transakcji. Chcemy mieć pewność, że sprawnie przeprowadzimy przez okres zmian 2400 pracowników, 4000 agentów oraz prawie 5 milionów klientów w Polsce i na Litwie - powiedział prezes Allianz w Europie Środkowo-Wschodniej Petros Papanikolaou.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Przejęcie AXA przez Uniqę

Przejęcie polskich aktywów Avivy to niejedyna transakcja na rynku w ostatnim czasie. Od kwietnia Uniqa i AXA działają jako jedna firma pod marką Uniqa

Według danych na koniec 2019 roku Uniqa razem z AXA są piątą grupą ubezpieczeniową w Polsce pod względem zebranych składek, których łączna wartość na koniec 2019 roku wyniosła prawie 4 mld zł. Razem obsługują 5 mln klientów indywidualnych i ubezpieczają 50 tys. firm w Polsce.

AXA w 2018 roku znajdowała się na 10. miejscu w Polsce w zestawieniu firm ubezpieczeniowych pod względem wysokości składek zebranych w Dziale I (ubezpieczenia na życie) – tak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wyprzedzały ją: PZU, Aviva, Open Life, Nationale, Generali, Europa, Metlife, Compensa i Warta.

Autor:red.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości