Z kraju

Internetowe platformy z zakazem sprzedaży maseczek i żeli antybakteryjnych. Decyzja premiera

Z kraju

[object Object]
Morawiecki o produkcji środków do dezynfekcjitvn24
wideo 2/4

Internetowe platformy sprzedażowe - Allegro i OLX - nie wystawią już na swoich aukcjach maseczek, żelów antybakteryjnych i środków do dezynfekcji - takie postanowienie wydał premier Mateusz Morawiecki.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

W komunikacie zamieszczonym w środę na stronie internetowej premiera zwrócono uwagę, że wraz ze wzrostem zachorowań w Europie ceny maseczek ochronnych i żeli antybakteryjnych na internetowych platformach sprzedażowych poszybowały w górę. Jak zaznaczono, wiele z nich jest niewiadomego pochodzenia, dlatego premier zdecydował ukrócić ten proceder.

Jak wskazano, takie możliwości daje premierowi, a także wojewodom specustawa w sprawie koronawirusa. Zgodnie z nowymi przepisami Prezes Rady Ministrów może nałożyć na przedsiębiorstwa polecenia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Są one wydawane w drodze decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

Lista towarów

Premier nałożył na OLX i Allegro trzy postanowienia: zablokowanie aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych; zakaz umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów; wpisanie do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

PEŁNA LISTA TOWARÓW, KTÓRE NIE BĘDĄ MOGŁY BYĆ WYSTAWIANE >

"Informujemy, że niezwłocznie rozpoczęliśmy realizowanie tych postanowień, w wyniku czego sprzedawcy na platformie Allegro nie będą mogli wystawiać takich ofert, a oferty już wystawione są usuwane" - poinformowali nas przedstawiciele Allegro.

Przedstawiciele OLX podkreślili, że "aby uchronić użytkowników przed manipulacjami i fałszywymi obietnicami", już od wtorku usuwali wszystkie ogłoszenia zawierające słowa "koronawirus", "korona wirus", "COVID-19" itp..

"W związku z decyzją Prezesa Rady Ministrów, o której mowa na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w tej chwili trwają prace nad usuwaniem ogłoszeń zawierających produkty określone w załączniku do obwieszczenia, to m.in. żele, płyny do dezynfekcji, rękawice i maseczki. Blokujemy także dodawanie kolejnych ogłoszeń sprzedaży wymienionych w nim produktów" - dodano w przesłanym nam komunikacie.

Zakaz wywozu

W komunikacie na stronie premiera przypomniano, że minister zdrowia Łukasz Szumowski wprowadził również zakaz wywozu poza granicę kraju bez zgody GIF produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych.

Na liście produktów z zakazem wywozu znalazły się m.in. produkty przeciwgorączkowe, produkty przeciwbólowe, produkty przeciwzapalne, środki do dezynfekcji zarejestrowane jako produkty lecznicze, maseczki, fartuchy, odzież operacyjna, rękawice chirurgiczne i zabiegowe, termometry elektroniczne.

Koronawirus

Rząd w związku z zagrożeniem koronawirusem poinformował w środę, że placówki oświatowe i szkoły wyższe zawieszają zajęcia na dwa tygodnie. Odwołane są wszelkie imprezy masowe i zawieszona zostanie działalność instytucji kultury, w tym teatrów, kin i muzeów.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Autor: kris / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości