Nieruchomości, giełda, bitcoiny. W co warto inwestować?

TVN24 Biznes

TVN24 Biznes i ŚwiatW co warto inwestować?

Jesień to może być dobry czas na oszczędzanie. Warto jednak dobrze zastanowić się, w jaki sposób zrobić to najefektywniej. W końcu w każdym oszczędzaniu liczy się efekt końcowy, czyli zysk.

Obligacje

Jednym ze sposobów oszczędzania są obligacje. Wśród zalet tej propozycji często wymieniany jest argument, że jest to bezpieczny sposób oszczędzania, na którym stracić nie można. - Wbrew pozorom można też stracić, szczególnie przy tych bardziej ryzykownych obligacjach tam, gdzie oprocentowanie jest znacznie wyższe niż w przypadku obligacji skarbowych. To one są uznawane za najbardziej bezpieczne - ocenia Bartosz Turek, analityk Lion’s Banku. Dodaje jednak, że w tym przypadku możemy zarobić niewiele - 2-2,5 proc. Najbardziej bezpiecznym sektorem obligacji jest sektor publiczny - papiery emitowane przez państwo, miasto, gminę itp. Lepiej opłacalne są obligacje korporacyjne, emitowane np. przez banki.

Nieruchomości

Turek podkreśla, że obecnie tanie kredyty hipoteczne podnoszą popularność inwestowania w mieszkania na wynajem. - Jeżeli ktoś kupi np. dwupokojowe mieszkanie i postanowi je wynająć, to najczęściej jest tak, że zarobi więcej niż wyda na ratę kredytu - podkreślił Turek. Co ciekawe bardzo duży zwrot możemy mieć kupują ziemię rolną. Średni roczny wzrost cen to aż 17 proc. - Trzeba tu zainwestować przynajmniej kilkaset tysięcy złotych. Ale od 1 stycznia zmienia się ustawa, która mówi, że obrót ziemią rolną będzie bardzo ograniczony. Tylko lokalni rolnicy będą mogli kupować ziemię rolną. Jest tutaj potężna zmiana sytuacji. Prawdopodobnie ceny będą spadać - ocenił ekspert.

Inwestycje alternatywne

Do takich można zaliczyć np. znaczki pocztowe, samochody klasyczne czy bitcoiny. Te ostatnie jednak to raczej pewna strata niż zysk.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat