Lotniczy gigant będzie produkował w Łodzi. Praca dla kilkuset osób

Z kraju

AirbusAirbus A350-900 podczas testów

Producent m.in. części do samolotów Airbus francuska firma Nimrod Group otworzyła dziś w Łodzi zakład produkcyjny Azura Polska. Prezes Nimrod Group Eddy Ephrati poinformował, że to szósty na świecie oddział biznesowy firmy.

Powołanie spółki Azura Polska ma związek z nowym kontraktem na produkcję seryjną i montaż części z blach metalowych do samolotu A350, jaki Nimrod Group otrzymał od Airbusa i STELIAAerospace. Wartość wieloletniego kontrakt to 45 mln dol.

Przygotowania trwają

W Łodzi odbywać się ma produkcja podzespołów metalowych do samolotu Airbus A350. Dotychczas zamówiono ponad 700 sztuk tego modelu. - Aby wykonać na czas zobowiązania kontraktu, będziemy produkować w Łodzi prawie 44 tys. części miesięcznie - powiedział Ephrati. W łódzkim zakładzie ma pracować docelowo ok. 200 osób. Produkcja początkowo odbywać się będzie w wynajmowanych halach fabrycznych. Firma ma jednak wybudować nowy zakład, którego otwarcie planowane jest za dwa lata. Obecnie w wynajmowanej hali stoją dwie nowoczesne maszyny do produkcji części. Jednak - jak zapewnił Ephrati - wkrótce pojawią się kolejne.

Jakie plany?

Według przedstawicieli firmy nowe miejsca pracy są związane z produkcją precyzyjnych części z blach metalowych, montażem zespołów i struktur, obróbką i malowaniem powierzchni, wsparciem i usługami, skupiając się głównie na innowacyjnych technologiach i automatyzacji. Nimrod Group Azura Polska planuje poszerzać możliwości rozwoju w dziedzinie obróbki skrawaniem, materiałów kompozytowych i obróbki powierzchniowej dla swoich kluczowych klientów, w szczególności Airbus Helicopters. Swego zadowolenia nie kryła obecna na otwarciu zakładu prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Jak mówiła cieszy się z inwestycji i jest przekonana, że firma podjęła dobrą decyzję umieszczając produkcję w Łodzi.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Airbus