Ahoj! Sami wypijcie wasze czeskie piwo

Z kraju

shutterstock.compiwo

Polscy rolnicy wzywają konsumentów do bojkotu towarów wyprodukowanych w Czechach. To reakcja na wzmożone kontrole produktów z eksportu wprowadzone przez południowych sąsiadów – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Gdy polscy producenci żywności zaczęli wychodzić z dołka po rosyjskim embargu cios zadali im właśnie Czesi. Zarządzili bowiem szczegółowe kontrole mięsa, warzyw, owoców, wyrobów mlecznych i ryb trafiających z Polski na ich stoły.

Bojkot Czech

Teraz nadszedł czas na kontratak i branża szykuje się do bojkotu towarów importowanych od południowego sąsiada.

- Chcemy nakłonić konsumentów, by robiąc zakupy na święta omijali w sklepach produkty pochodzące z Czech – mówi Paweł Augustyn, przewodniczący komitetu protestacyjnego rolników w Małopolsce. Jak dodaje, w poniedziałek na konferencji zostanie przedstawiony plan działania.

Augustyn informuje, że do akcji dołączyli też szefowie komitetów protestacyjnych rolników z Pomorza, Łodzi oraz ze Śląska.

W tej sprawie nie ma zgodności między polskimi rolnikami i producentami żywności, według których bojkot może niepotrzebnie zaognić sprawę i odbić się na eksporcie do Czech. A ten na razie nie stracił aż tak bardzo.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com