Radio ZET zmieni właściciela. Jest umowa przedwstępna

Z kraju

Adam Burakowski/REPORTER, Szczebrzeszynski/Wikipedia (PD-self)Agora wraz z czeską spółką przejmą Eurozet. Jest przedwstępna umowa

Agora i czeska spółka SFS Ventures zawarły przedwstępną umowę zakupu 100 procent udziałów Eurozet - podała Agora w komunikacie. Polska firma za 40 procent udziałów zapłaci 130,75 mln zł.

Eurozet został wystawiony na sprzedaż w zeszłym roku, kilka miesięcy po kupnie go przez Czech Media Invest od francuskiego koncernu Lagardère. Czeska firma przejęła Eurozet razem z aktywami radiowymi Lagardère w Czechach, Rumunii i na Słowacji, płacąc 73 mln euro. Transakcję ogłoszono w kwietniu 2018 roku, a w czerwcu zgodę na jej realizację w Polsce wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na początku grudnia 2018 roku branżowe media informowały, że ofertę zakupu Eurozetu złożyła Grupa Fratria. Wśród potencjalnie zainteresowanych wymieniano także Agorę, ZPR Media i PMPG Polskie Media. W połowie stycznia podano, że Radio ZET chce kupić także inwestor Zbigniew Jakubas.

Umowa wspólników

Ostatecznie Eurozet przejmą SFS Ventures i Agora. Firmy oprócz umowy przedwstępnej podpisały ponadto "umowę wspólników". Reguluje ona szczegółowe zasady inwestycji w Eurozet przez SFS Ventures i Agorę oraz zasady współpracy tych podmiotów. Umowa wspólników przewiduje między innymi zobowiązania Agory i SFS Ventures do niezbywania udziałów Eurozet.

Agora podała, że transakcja nabycia 40 proc. udziałów w spółce Eurozet została sfinansowana w części ze środków własnych, a w kwocie 75 mln złotych z kredytu w DNB Bank Polska.

Do grupy Eurozet należą Radio ZET, Antyradio, Meloradio, Plus Radio i Chillizet oraz serwisy internetowe, a także spółka Studio ZET produkująca reklamy radiowe i telewizyjne oraz agencja eventowa Eurozet Live.

SFS Ventures jest spółką prawa czeskiego, której większość udziałów jest własnością spółki zależnej Sourcefabric, oferującej rozwiązania typu open source dla mediów, zaś udział mniejszościowy posiada spółka Salvatorska Ventures LCC, zarejestrowana w USA spółka zależna Media Development Investment Fund. MDIF posiada 8,4 proc. akcji Agory.

Grupa Agora to jedna z większych grup medialnych w Polsce. Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jest właścicielem trzech muzycznych marek radiowych stacji lokalnych: Złote Przeboje, Rock Radio i Radio Pogoda, internetowego radia Tuba.FM oraz większościowym współwłaścicielem ponadregionalnego Radia TOK FM. Jej flagowym projektem jest "Gazeta Wyborcza".

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: newsroom.eurozet.pl