Pieprz mielony wycofany z obrotu. Ostrzeżenie dla klientów

Z kraju

Jak nowe technologie służą zdrowiu?tvn24bis
wideo 2/5

Wycofano cztery partie mielonego czarnego pieprzu, wyprodukowanego przez firmę z Białegostoku, w których wykryto bakterie salmonelli - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

"Konsumenci, którzy kupili wskazane w komunikacie partie produktu, nie powinni ich spożywać" - ostrzega GIS.

Spożycie, szczególnie bez obróbki termicznej, wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego. Bakterię wykryto w trakcie badań urzędowych.

Cztery partie

Wycofaniu podlegają cztery serie mielonego pieprzu wyprodukowane przez Agnex Krzysztof Wierzbicki 15-659 Białystok.

Chodzi o produkty: - pieprz czarny mielony, 150 g, numer partii 1309/6 i data trwałości 03.2021; - pieprz czarny mielony, 400 g, numer partii 2509/6 i data trwałości 03.2021; - pieprz czarny mielony, 1 kg, numer partii 2509/6 i data trwałości 03.2021; - pieprz czarny mielony, 1 kg, numer partii 2409/6 i data trwałości 03.2021.

"Firma Agnex Krzysztof Wierzbicki powiadomiła swoich odbiorców, którzy zakupili kwestionowane partie pieprzu, o konieczności wycofania i zwrotu ww. produktów oraz zamieściła informacje o wycofaniu produktów na stronie internetowej" - czytamy w komunikacie GIS.

By ustalić źródła zanieczyszczenia, sanepid pobrał do badań 5 próbek surowca pieprzu czarnego mielonego, które z Wietnamu w zamkniętych workach po 25 kg sprowadziła firma PHU GROTEX Eryk Grotowski (data minimalnej trwałości: 03.2021, numer partii 09-09/19). Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła w nich salmonellę.

W komunikacie jednocześnie poinformowano, że "firma PHU GROTEX Eryk Grotowski przedstawiła wynik badania przeprowadzonego na jej zlecenie w laboratorium prywatnym, zgodnie z którym w badanej próbce pieprzu czarnego mielonego z tej samej partii nie stwierdzono obecności bakterii z grupy coli oraz salmonella".

Zakażenia pokarmowe

Pałeczki salmonelli są jedną z najczęstszych przyczyn zakażeń przewodu pokarmowego pochodzenia bakteryjnego.

Zachorowania przez nie wywołane najczęściej objawiają się jako nieżyt żołądkowo-jelitowy, charakteryzujący się biegunką, bólami brzucha i wymiotami. Do zakażeń dochodzi najczęściej drogą pokarmową, po spożyciu zanieczyszczonej żywności.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock