Z kraju

"System finansowy w Polsce jest stabilny"

Z kraju


Pełniący obowiązki przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marcin Pachucki zapewnił, że system finansowy w Polsce jest stabilny, a KNF jest gotowa do działania, jeśli zajdzie taka konieczność. Poinformował też, że w Komisji ruszy wewnętrzna kontrola.

- Do Komisji kierowanych jest bardzo dużo pytań w zakresie funkcjonowania urzędu. Chciałbym stanowczo podkreślić, że Urząd działa, jest zachowana ciągłość funkcjonowania, wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim, Ministerstwem Finansów i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym stoimy na straży bezpieczeństwa finansowego Polaków - powiedział Pachucki podczas debaty o rynku kapitałowym na Kongresie 590 w Jasionce koło Rzeszowa. - System finansowy jest stabilny, jesteśmy gotowi do działania, jeśli zajdzie taka konieczność - dodał.

"Mam nadzieję, że pan premier bardzo szybko podejmie decyzję"

Pachucki był pytany o to, jak ocenia działania byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego.

- Oczywiście to wyjaśni prokuratura. Wszystkie informacje, których od nas oczekuje prokuratura, CBA, są przekazywane. U nas oczywiście kontrola wewnętrzna także będzie wyjaśniać te informacje - powiedział.

Podkreślił, że "działania jednej osoby nie mogą wpływać na reputację, rękojmię całej Komisji Nadzoru Finansowego".

Pytany, jak długo będzie pełnił swoją funkcję, powiedział, że nie ma takiej wiedzy. - Mam nadzieję, że pan premier bardzo szybko podejmie decyzję w tym zakresie - powiedział.

W czwartek KNF poinformowała, że prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwołał z dniem 14 listopada 2018 r. Marka Chrzanowskiego ze stanowiska przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego oraz powierzył pełnienie obowiązków przewodniczącego komisji Marcinowi Pachuckiemu, dotychczasowemu zastępcy przewodniczącego KNF.

Marcin Pachucki będzie sprawował tę funkcję do czasu powołania nowego przewodniczącego KNF.

Afera w KNF

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Chrzanowski w marcu 2018 r. miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za zatrudnienie wskazanej osoby z pokaźnym wynagrodzeniem; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

We wtorek szef KNF Marek Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z pełnionej przez siebie funkcji. Została ona przyjęta.

Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

Autor: ah / Źródło: PAP

Raporty: