"Afera Volkswagena dotyczy też Polski. Ponad 100 tys. aut z kłopotliwym silnikiem"

Z kraju

TVN24 BiSVolkswagen na ostrym zakręcie

W Polsce jeździ około 100 tys. aut z silnikiem VW typu EA 189. To w tym silniku stwierdzono w USA oprogramowanie, które pozwalało fałszować testy emisji spalin. Z pewnością afera będzie dotyczyła także Polski - mówi ekspert Samar Dariusz Balcerzyk.

- Z naszych danych wynika, że w Polsce jeździ 100 tys. aut z silnikiem VW typu EA 189. Około 47 proc. z logo Volkswagena, 27 proc. Skody, a 23 proc. Audi. Pozostałe samochody należą do Seata - powiedział ekspert ds. motoryzacji instytutu badań rynku motoryzacyjnego Samar. Jak dodał, większość z nich to nowe samochody kupione w salonach w Polsce. - W aferze jest mowa o 11 mln aut na całym świecie, z czego 500 tys. dotyczy USA. Zatem w przypadku pozostałych 10,5 mln należy mówić o samochodach rozsianych po całym świecie. Z całą pewnością afera dotyczy także Polski - podkreślił.

Bardzo popularny

Z opublikowanej w środę analizy Samar wynika, że chodzi o bardzo popularny w Polscy 2-litrowy silnik Diesla. Najprawdopodobniej oprogramowanie to zostało zastosowane we wszystkich takich silnikach spełniających normę EURO5, czyli wyprodukowanych w latach 2009-2014. Eksperci Samar informują też, że należy podejrzewać, iż przeprowadzona zostanie akcja naprawcza wszystkich pojazdów z silnikiem EA 189. Rzecznik Prasowy Volkswagen Poznań Dagmara Prystacka powiedziała w środę, że firma nie komentuje tej sprawy. Władze USA ujawniły w piątek, że Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich, co może oznaczać dla producenta ogromne kary. We wtorek koncern przyznał, powołując się na wewnętrzne kontrole, że zakwestionowane przez EPA oprogramowanie było instalowane w jego samochodach także poza USA. W związku z ujawnioną aferą do dymisji podał się szef VW Martin Winterkorn. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zażądała we wtorek szybkiego i pełnego wyjaśnienia sprawy manipulowania przez Volkswagena pomiarem emisji spalin w jego samochodach.

Autor: mn / Źródło: PAP

Raporty: