Bankructwo świecącego pustkami lotniska. "Radom robi interes życia"

Z kraju

Upadłość radomskiego lotniska. "Radom robi biznes życia"tvn24bis
wideo 2/3

Radom robi biznes życia, bo pozbywa się problemu. Lotniska, w które niepotrzebnie władował około 70 milionów złotych - stwierdził w TVN24 BiS Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, oceniając wniosek o upadłość radomskiego lotniska.

Adrian Furgalski ocenił w programie "Bilans" w TVN24 BiS, że kontrolowana upadłość portu lotniczego w Radomiu jest dla miasta pozbyciem się kłopotu.

- Radom robi biznes życia, bo pozbywa się problemu. Pozbywa się lotniska, w które niepotrzebnie władował około 70 milionów złotych i co roku do niego dopłaca - stwierdził Adrian Furgalski. Zauważył, że od końca 2017 roku żadna linia nie lata z tego lotniska.

- A tam ludzie cały czas przychodzą do pracy i teoretycznie pracują. Wcześniej, w 2016 roku miasto musiało pokryć stratę w wysokości 24 milionów złotych, co oznacza, że do każdego pasażera dopłaciło prawie 2,5 tysiąca złotych - dodał.

Dodać trzeba jednak, że przejęcie lotniska przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL), a taki jest cel wniosku o upadłość, nie musi oznaczać końca wydatków, jakie ponosi miasto. Na poniedziałkowej sesji radni zmienili Wieloletnią Prognozę Finansową, w której zarezerwowano kwotę 352 mln zł, jakie miasto będzie musiało w latach 2020-2040 przekazać na konto PPL, jeśli przedsiębiorstwo zrealizuje zapowiadane inwestycje. W pierwszym roku ma to być 2,3 mln zł, w kolejnych - od 16 do 18 mln zł.

Jednocześnie, jak wskazują media, miasto będzie otrzymywało pieniądze od PPL w ramach opłaty za dzierżawę gruntów, na których znajduje się lotnisko. Ma to być kilka milionów złotych rocznie.

Bankructwo

Wniosek o upadłość portu lotniczego w Radomiu trafił już do sądu. Nie oznacza to jednak jego zamknięcia. Do przejęcia portu szykuje się bowiem Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Na początek PPL chcą wpompować w radomskie lotnisko ponad 400 mln zł. W ramach inwestycji ma powstać między innymi nowy terminal i dłuższy pas. W założeniach Państwowych Portów Lotniczych radomski port ma odciążyć już za dwa lata pękające w szwach Lotnisko Chopina. PPL liczą również, że z Warszawy do Radomia przeniosą się tanie linie i czartery. Według PPL docelowo z lotniska w Radomiu ma korzystać 10 milionów pasażerów rocznie.

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: lotnisko-radom.eu