Z kraju

Bohater "afery madryckiej" dostał posadę w Orlenie

Z kraju

TVN24 BiSBohater "afery madryckiej" dostał posadę w Orlenie

Adam Rogacki, były poseł PiS, w ciągu kilku tygodni dostał drugą posadę w państwowej spółce. Jest członkiem zarządu Orlen Paliwa. Informację potwierdziło portalowi tvn24bis.pl biuro prasowe PKN Orlen. Rogacki zasiada również w radzie nadzorczej spółki PL.2012+.

"Decyzją Rady Nadzorczej do Zarządu spółki Orlen Paliwa powołani zostali Jarosław Tyc - Prezes Zarządu, Adam Rogacki - Członek Zarządu oraz Piotr Śladowski - Członek Zarządu" - podaje spółka w odpowiedzi na pytania tvn24bis.pl.

Biuro prasowe grupy nie precyzuje, czym Rogacki ma zajmować się w Orlen Paliwa.

"Zmiana obowiązuje od 1 kwietnia. Obecnie zgodnie z wymogami organizacji trwają prace formalne, które są naturalną konsekwencją zmian w zarządzie (m.in. nad schematem czy regulaminem organizacyjnym spółki), po zakończeniu których spółka będzie mogła finalnie potwierdzić ustalony podział kompetencji poszczególnych członków zarządu - poinformowała spółka.

Orlen Paliwa jest jedną z największych polskich organizacji sprzedażowych. Świadczy usługi w zakresie hurtu paliw i sprzedaży paliw płynnych (m. in. benzyn bezołowiowych i olejów napędowych). PKN Orlen posiada 100 proc. akcji w kapitale zakładowym tej spółki.

Po aferze

Adam Rogacki to kolejny były poseł PiS-u zamieszany w "aferę madrycką", który dostał pracę w spółce Skarbu Państwa.

Rogacki wraz z Adamem Hofmanem i Mariuszem A. Kamińskim zostali jesienią 2014 roku wyrzuceni z PiS w związku z tzw. aferą madrycką. Byli posłowie udali się w ramach parlamentarnej delegacji na posiedzenie Komisji Zagadnień Prawnych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Madrycie. Na służbowy wyjazd pobrali z sejmowej kasy kilkanaście tysięcy złotych na podróż samochodami. Do Madrytu udali się jednak tanimi liniami lotniczymi.

Prokuratura wszczęła w sprawie rozliczenia podróży śledztwo, które ostatecznie umorzono pod koniec 2015 roku argumentując, że w sprawie nie doszło do oszustwa na szkodę Kancelarii Sejmu.

W podróży do Madrytu uczestniczył również ówczesny europoseł Dawid Jackiewicz - dziś minister skarbu państwa. Tabloid "Fakt" informował, że Jackiewicz poleciał do Hiszpanii za własne pieniądze.

Awanse

W lutym informowaliśmy o tym, że Adam Rogacki znalazł się w składzie rady nadzorczej spółki PL.2012+. Jak tłumaczyła wtedy rzeczniczka PGE Narodowego, Monika Borzdyńska, zadaniem Rogackiego jest "dbanie o dobre funkcjonowanie spółki". Spółka PL.2012+ jest operatorem PGE Narodowego od 1 stycznia 2013 roku. Firma odpowiedzialna jest za zarządzanie stadionem, zapewnienie jak największych zysków z jego funkcjonowania, a także za wszelkie działania marketingowe w celu wypromowania PGE Narodowy.

Przypomnijmy, że stanowisko szefa Polskiego Holdingu Obronnego piastował Mariusz A. Kamiński. Zrezygnował jednak zaledwie po jednym dniu ze względu na - jak sam napisał - "presję medialną związaną z jego wyborem oraz z uwagi na fakt, jak przeżywa to rodzina".

Nowy zarząd

Adam Rogacki pochodzi z Kalisza. Ukończył studia w prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a także menadżerskie studium podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Z PiS-em związany był od 2005 roku. Zasiadał we władzach tej partii m.in jako wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS.

Powołany na stanowisko prezesa zarządu spółki Orlen Paliwa Jarosław Tyc jest absolwentem Wydziału Telekomunikacji na Politechnice Gdańskiej. Ukończył studia podyplomowe w zakresie administracji publicznej, zarządzania, a także zarządzania wartością firmy. W przeszłości pełnił funkcję m.in. wiceprezesa ds. Rynku Pracy w Krajowym Urzędzie Pracy, dyrektora ds. Pracowniczych i Restrukturyzacji w PKN Orlen, a także dyrektora ds. Handlu Detalicznego w tej spółce.

Piotr Śladowski jest absolwentem doktoranckich Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Studiował na University of Central England w Birmingham. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej w specjalności zarządzanie przedsiębiorstwem. W przeszłości pełnił m.in. funkcję członka rady nadzorczej Koncernu Spożywczo-Chłodniczego JURWALD SA w Grudziądzu. Był także prezesem zarządu PIWPOL Płock Sp. z o.o., a przez 3 lata był wiceprezesem w spółce Inwestycje Miejskie w Płocku.

Tak byli posłowie PiS tłumaczyli się z "afery madryckiej" (wideo archiwalne z dnia 10.12.2014):

Autor: mb/gry//km / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: