Adam Glapiński nowym członkiem zarządu NBP

Z kraju

Agnieszka Deluga-Góra/NBPProf. Adam Glapiński we wtorek został powołany na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego

Prof. Adam Glapiński został nowym członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego. We wtorek prezydent Andrzej Duda powołał go na to stanowisko na wniosek prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Marka Belki - czytamy na stronie banku centralnego.

Glapiński do lutego był członkiem Rady Polityki Pieniężnej z nominacji Lecha Kaczyńskiego.

Następca Belki?

W styczniu br. pojawiły się informacje, że Glapiński zostanie nowym prezesem NBP. Takie rewelacje zdradził sam Glapiński w rozmowie z dziennikarzami agencji Bloomberg. Sześcioletnia kadencja obecnego szefa banku centralnego Marka Belki mija bowiem w czerwcu br.

Glapiński pytany o wizję polityki prowadzonej przez bank centralny przyznał wtedy, że powinien on "trzymać się stabilnej i konserwatywnej polityki monetarnej".

- Nie ma wątpliwości, że będziemy kontynuować wprowadzanie polityki stabilizującej i unikać wszelkich przejawów nierównowagi. To będzie konserwatywna, tradycyjna i klasyczna polityka monetarna - dodał w rozmowie z agencją były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Bogate doświadczenie

Prof. Adam Glapiński urodził się 9 kwietnia 1950 r. w Warszawie.

W 1972 r. ukończył Szkołę Główną Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH) i od 1974 r. związany jest zawodowo z tą uczelnią jako wykładowca. Jest profesorem zwyczajnym w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. W latach 2003-2007 był profesorem w Wyższej Szkole Ekonomii i Prawa im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Wcześniej wykładał m.in.: w Polskiej Akademii Nauk (1978–1983), Inter-University Centre of Postgraduate Studies w Dubrowniku (1986–1989) oraz University of Colorado at Boulder (1993–1998).

Od początku lat 90. pełnił wiele ważnych funkcji w administracji publicznej. W 1991 r. był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana K. Bieleckiego. W 1992 r. pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Poseł na Sejm RP I kadencji (1991-1993) oraz senator IV kadencji Senatu RP (1997-2001), gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej. Wchodził również w skład Parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski.

Był przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu S.A., Centralwings oraz KGHM Polska Miedź S.A. W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym Polkomtel S.A. Od 2009 r. doradca ekonomiczny Prezydenta RP. Od 2010 r. do 19 lutego 2016 r. pełnił funkcję członka Rady Polityki Pieniężnej.

W latach 1993–2001 kierował Instytutem Wolności Ekonomicznej i Politycznej. Jest członkiem kapituły nagrody "Teraz Polska" (od 2006 r.), International Joseph A. Schumpeter Society (od 2002 r.) oraz European Society for the History of Economic Thought (od 2007 roku).

W styczniu br. pojawiły się informacje, że Adam Glapiński zostanie nowym szefem NBP-u:

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Agnieszka Deluga-Góra/NBP