Sieć wycofała partię produktu ze sprzedaży. GIS: nie należy go spożywać

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Partia sezamków wycofana ze sklepówTVN24
wideo 2/3
TVN24Partia sezamków wycofana ze sklepów

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży partii sezamków. Powodem jest wykrycie tlenku etylenu.

Decyzja dotyczy produktu: Sesam snaps, 108 g (4 x 27 g), z numerem partii: 09.2021.3. Data minimalnej trwałości: 30/09/2021. Dystrybutorem artykułu jest Kubizz B.V., zaś dystrybutorem w Polsce: spółka Action Poland.

Produkt sprzedano pomiędzy 15.09.2020 a 12.11.2020.

"Jeżeli posiadają Państwo niżej przedstawiony artykuł o kodzie partii 09.2021.3 prosimy o jego niespożywanie i wyrzucenie lub odniesienie do filii, w której został zakupiony" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie sieci Action. Jednocześnie zapewniono, że kwota zakupu zostanie zwrócona.

GIS

Action to holenderska sieć, która ma ponad 1700 sklepów w siedmiu krajach. Jak wynika z informacji dostępnych na stronie firmy, w Polsce sieć ma około 100 placówek.

"Nie należy spożywać produktu"

Powodem wycofania partii sezamków jest wykrycie tlenku etylenu. "Okazało się, że szereg partii sezamu od pięciu producentów z Indii może zawierać pozostałości tlenku etylenu" - wyjaśniono w komunikacie sieci.

Ostrzeżenie w tej sprawie opublikował również Główny Inspektorat Sanitarny. Jak podkreślono, "tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, a jego stosowanie do żywności wprowadzanej na rynek w Unii Europejskiej jest niedozwolone".

"Nie należy spożywać produktu wskazanego w komunikacie" - zwracają uwagę przedstawiciele GIS. W informacji zamieszczonej na stronie Action zwrócono uwagę, że według Holenderskiego Urzędu ds. Jakości Towarów "konsumpcja produktów z tym sezamem nie niesie z sobą nagłego ryzyka dla zdrowia, jednak nie wyklucza podwyższonego ryzyka w dłuższym okresie".

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania prowadzony przez firmę w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock