Wyłudzenie na ponad 12 milionów złotych. ABW zatrzymała siedem osób

Z kraju

TVN24Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali siedem osób

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali siedem osób za oszustwa na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Podejrzani, mieli poświadczać nieprawdę w fakturach VAT i narazić agencję na szkodę ponad 12 milionów złotych.

Jak poinformowała Prokuratura Regionalna w Poznaniu, w latach 2012-2015 kierowane przez sprawców dwie firmy znajdujące się na terenie województwa dolnośląskiego ubiegały się o dofinansowanie trzech projektów z dziedziny produkcji spożywczej ze środków unijnych. "W fakturach, które stanowiły podstawę do wypłaty dofinansowania, poświadczano nieprawdę, zawyżając wartość maszyn i urządzeń mających służyć realizacji projektów. W ten sposób doprowadzono wyżej wymienione instytucje do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci środków w łącznej kwocie ponad 12 milionów złotych" - podkreślono w komunikacie.

Jaka kara

Zatrzymane w tej sprawie osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie przedstawiono im zarzuty. Wobec podejrzanych zastosowano także środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego. Śledczy zabezpieczyli również majątek podejrzanych o wartości ponad 7 milionów złotych. Za oszustwa grozi im kara do 10 lat więzienia.

Autor: mb//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24