Abp Gądecki: człowiek ma prawo do każdej wolnej niedzieli

Z kraju

Europa rezygnuje z zakazu handlu w niedzielęTVN24 BiS
wideo 2/4

Takie szatkowanie tego czasu niedzielnego to pomysł nieudany, co najmniej nieudany - tak w RMF FM skomentował projekt PiS wprowadzenia częściowego zakazu handlu w dwie niedziele miesiąca arcybiskup Stanisław Gądecki. - Człowiek ma prawo do wolnej niedzieli i to każdej - podkreślił.

Partia rządząca planuje ograniczyć możliwość otwierania sklepów do dwóch niedziel w miesiącu. O ten pomysł był pytany w RMF FM przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

- Myślę, że człowiek, poza różnymi planami, ma też prawo do odpoczynku. Możemy powiedzieć: a przecież są też inne dni tygodnia, kiedy możemy odpoczywać. Ale konstytucja niemiecka gwarantuje prawo do wolnej niedzieli, opierając je na przesłance społecznej – wskazał arcybiskup Gądecki.

Wolne niedziele w Niemczech

Jak wyjaśnił, Niemcy mają dzięki temu zagwarantowane prawo do zjednoczenia się, do tego, by mieć czas swobodnej wymiany myśli, prawo do spędzenia wyjątkowego czasu, w którym jednoczą się ze sobą.

- Coś podobnego może dobrze funkcjonować również w Polsce – zaproponował. – Jeżeli mówimy o tym, że wiecznie się dzielimy i nie można znaleźć wspólnego punktu, to może taka niedziela byłaby stosowna do tego faktu – dodał.

- Jeśli idzie obawy handlowców czy kupców, to faktycznie ludzie mają tylko tyle pieniędzy, ile mają i jeżeli nie wydadzą ich w niedzielę, to wydadzą w innym dniu - stwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Częściowe ograniczenie

Obywatelski projekt wprowadzający ograniczenia w handlu w niedziele trafił do Sejmu jesienią zeszłego roku. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakłada ograniczenie handlu w niedziele w większości placówek handlowych. W sejmowej podkomisji ds. rynku pracy posłowie PiS przygotowali pakiet poprawek do projektu tej ustawy. Zakładają one ograniczeniu handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Pod koniec września minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oceniła, że częściowe ograniczenia handlu w niedziele mogłoby zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.

Autor: msz/ms / Źródło: RMF FM, PAP