TVN24 Biznes | Z kraju

Poczta Polska ma wstrzymać ściąganie abonamentu RTV. Prośba od wicepremiera

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza
Andrzej Duda: systematycznie spadają wpływy z opłaty abonamentowej
Andrzej Duda: systematycznie spadają wpływy z opłaty abonamentowejTVN24
wideo 2/4
TVN24Andrzej Duda: systematycznie spadają wpływy z opłaty abonamentowej

Biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności, poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie ściągalności abonamentu RTV - poinformował wicepremier Jacek Sasin.

"Kwestia ściągalności abonamentu RTV to smutna spuścizna rządów Donalda Tuska. To kolejna kwestia do gruntownego przemodelowania po naszych poprzednikach. Obecnie - biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności - poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie" - napisał w niedzielę na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

O ściąganiu zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego pisała 4 czerwca "Gazeta Wyborcza". Przytaczano przypadki osób, które telewizor wyrejestrowały lub go nie posiadały, a niektórych wzywano do zapłaty nawet 1,8 tysiąca złotych. Od stycznia do kwietnia tego roku Poczta Polska miała skierować do skarbówki blisko 35 tys. tytułów wykonawczych, a w ubiegłym roku było 122 tys. wezwań.

"Od początku roku ściągnięto w ten sposób prawie 7 mln zł" - czytamy w "GW".

"Lawinowy wzrost postępowań"

W Polsce o wysokości abonamentu RTV decyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zaś instytucją odpowiedzialną za jego ściąganie jest Poczta Polska. Zgodnie z przepisami, może upomnieć się o zaległości z ostatnich pięciu lat od każdego, kto zarejestrował telewizor i radio.

KRRiT odniosła się do sprawy na Twitterze. "W roku 2008 gdy Donald Tusk wzywał do niepłacenia abonamentu RTV wiele osób poszło za tą radą w skutek czego popadli w długi. Przyniosło to lawinowy wzrost postępowań wobec dłużników, od 2011 prowadzonych przez Pocztę Polską, od 2013-windykacyjnych prowadzonych przez Urzędy Skarbowe" - napisano.

Jak dodano "jedyną prawną możliwością wyjścia z sytuacji jest umarzanie przez KRRiT ciążących na dłużnikach należności, wyłącznie na drodze indywidualnych decyzji". "W ubiegłym roku KRRiT rozpatrzyła ponad 60 tysięcy takich spraw. To 2x więcej niż poprzednia Rada" - napisała KRRiT.

Opłaty abonamentowe w 2020 roku

Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. Rejestracji odbiorników rtv dokonuje się w placówkach Poczty Polskiej w terminie 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie.

Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Ważny jest dzień, w którym dokonujemy płatności, nie zaś dzień, w którym ta płatność wpływa na rachunek bankowy Poczty Polskiej.

W sytuacji, gdy opłata wniesiona przez nas 25. dnia miesiąca wpłynie na rachunek Poczty 26. lub 27. dnia Poczta Polska nie może naliczać odsetek za zwłokę w jej uiszczeniu.

Opłata za 1 miesiąc za odbiornik radiofoniczny wynosi 7 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 84 zł). Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 272,40 zł). Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2020 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę.

Przez cały rok można również skorzystać z pozostałych zniżek z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc.

Należy jednak pamiętać, że ze zniżki można skorzystać o ile wnosi się opłatę z wyprzedzeniem , tj. w terminie do dnia 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiorników RTV w 2020 rokuKRRiTV

Zwolnienia od opłat abonamentowych

Osobami uprawnionymi do zwolnienia od opłat abonamentowych są m.in.: - osoby, które ukończyły 75 rok życia, - osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,  - kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, - osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 

Autor:kris

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości