Szwajcarski koncern otrzyma specjalny grant na zatrudnienie w Polsce

Z kraju

ShutterstockABB tworzy na świecie sześć takich centrów, ale krakowskie ma być największym w koncernie

Szwajcarski koncern ABB planuje w Polsce kolejną inwestycję - utworzy zaawansowane Centrum Usług Wspólnych w Krakowie, które docelowo ma zatrudnić 2 tys. osób – poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. - To efekt też rozmów wcześniejszych, ale przypieczętowaliśmy je tutaj, w Davos – dodał.

Według niego otwarcie powinno nastąpić w drugiej połowie marca.

- W centrum zostaną zatrudnieni specjaliści wysokokwalifikowani, co bardzo mnie cieszy – ocenił wicepremier.

Krakowska inwestycja

W krakowskim centrum ABB świadczone będą usługi na rzecz wewnętrznych europejskich spółek Grupy ABB. - Globalne Centrum po pełnym uruchomieniu zatrudniać będzie ok. 2 tys. pracowników świadczących usługi z zakresu finansów, systemów informatycznych, zarządzania zasobami ludzkimi oraz łańcucha dostaw dla klientów ABB – poinformował wicepremier. ABB tworzy na świecie sześć takich centrów, ale krakowskie ma być największym w koncernie. Będzie to także jedno z największych centrów usług wspólnych w Krakowie. Według Morawieckiego spółka zamierza ponadto rozszerzyć współpracę z krakowskimi ośrodkami akademickimi (Politechniką Krakowską i Akademią Górniczo-Hutniczą) w obszarach wymiany wiedzy i podejmowania wspólnych prac rozwojowych.

Grant na zatrudnienie

Jak poinformował wicepremier, firma otrzyma 4 mln 919 tys. 800 zł grantu na zatrudnienie w ramach programu wsparcia inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki 2011-2023. Umowa w tej sprawie jest w trakcie negocjacji między resortem rozwoju a spółką. Przewiduje ona, że firma musi zainwestować 11 mln zł i zatrudnić 784 osoby, w tym 95 proc. z wyższym wykształceniem. ABB to szwajcarska firma z branży energetycznej oraz automatyki przemysłowej. W Polsce działa od 1990 r.; osiąga przychody w wysokości ponad 2,7 mld zł i zatrudnia ok. 4,2 tys. osób. Ma 11 fabryk i 25 biur na terenie całego kraju, w ośmiu lokalizacjach: Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim, Przasnyszu, we Wrocławiu, w Nowej Wsi Lęborskiej, Krakowie (dwa centra) i Warszawie. ABB prowadzi w Polsce badania sieci i systemów elektroenergetycznych, rozwoju produktów średnich i wysokich napięć, energoelektroniki, nowoczesnych technologii materiałowych, multifizycznych symulacji numerycznych oraz systemów informatycznych.

Morawiecki zaprezentował "Konstytucję dla biznesu":

Morawiecki zaprezentował "Konstytucję dla biznesu"

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock