Autostrada A2 do granicy z Białorusią. Podpisano umowę na odcinek za 1,5 miliarda

Z kraju

Korek na autostradzie. Dlaczego bramki awaryjne nie zawsze są otwierane? TVN Turbo
wideo 2/6

Ruszają przygotowania do budowy 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 do granicy z Białorusią. W piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na opracowanie koncepcji programowej drogi od Białej Podlaskiej do granicy. Inwestycja ma kosztować blisko 1,5 miliarda złotych.

- To już ostatni odcinek autostrady A2 biegnącej na wschód od stolicy, którego zakończenie budowy planowane jest w 2024 roku - ogłosił Marek Chodkiewicz, wiceminister infrastruktury podczas uroczystości podpisania umowy przez GDDKiA.

Radca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Kwieciński poinformował, że "wykonawcą umowy o wartości 5,7 miliona złotych jest firma Multiconsult Polska". - Dokumentacja, zawierająca m.in. uszczegółowienia techniczne wskazane w decyzji środowiskowej oraz wyniki badań geologicznych, powinna zostać opracowana w ciągu 11 miesięcy - dodał.

Kwieciński wyjaśnił, że "autostrada A2 pomiędzy Białą Podlaską a Terespolem o długości 32 kilometrów będzie przebiegać na północ od obecnej drogi krajowej numer 2. Droga będzie posiadała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Powstanie też jeden węzeł drogowy Dobryń". Ogłoszenie przetargu na realizację tego odcinka A2 w systemie "projektuj i buduj" jest planowane w kwietniu 2020 roku pod warunkiem zapewnienia środków z Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywa do 2025 roku. Zakończenie robót planowane jest na 2024 rok.

Inne odcinki A2

GDDKiA poinformowała, że obecnie w realizacji znajdują się dwa odcinki autostrady A2 na wschód od Warszawy, od węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego, o łącznej długości 14,8 km. Łączny koszt realizacji na obu odcinkach wynosi około 830 miliony złotych. Odcinki mają zostać oddane do użytku w drugim kwartale 2020 roku.

Koncepcja programowa jest opracowywana dla odcinków: obwodnica Mińska Mazowieckiego - Siedlce (37,5 km) oraz Siedlce - Biała Podlaska (63,5 km). Łączny koszt ich realizacji wyniesie około 4,7 mld zł. Cała autostrada A2 powinna być gotowa w 2024 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA