Opublikowano projekt noweli w sprawie 800 plus

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Marlena Maląg o 800 plus
Marlena Maląg o 800 plusTVN24
wideo 2/13
TVN24Marlena Maląg o 800 plus

Od 1 stycznia 2024 roku wysokość świadczenia wychowawczego 500 plus wzrośnie do 800 złotych - wynika z opublikowanego projektu nowelizacji ustawy. Zmiana wysokości wsparcia nastąpi z urzędu i nie trzeba będzie dodatkowo o to wnioskować.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Regulacja została w piątek skierowana do konsultacji społecznych.

Projekt noweli w sprawie 800 plus

Projekt zakłada podwyższenie świadczenia wychowawczego 500 plus do wysokości 800 zł miesięcznie. Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

TREŚĆ PROJEKTU >>>

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw.

"Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r,. dokonanej w styczniu 2024 r." – zaznaczono.

Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Jednocześnie projekt przewiduje, że minister właściwy do spraw rodziny, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, będzie mógł przekazywać osobie otrzymującej świadczenie wychowawcze, na adres miejsca zamieszkania lub adres poczty elektronicznej, informacje związane z uprawnieniami dla rodzin.

Z projektu wynika, że wszystkie dotychczas obowiązujące warunki przyznawania świadczenia wychowawczego pozostają niezmienne.

W ocenie skutków regulacji (OSR) projektu poinformowano, że w 2024 r. do świadczenia uprawnionych będzie 6 mln 668 tys. dzieci.

Jak zapisano w OSR, koszt wprowadzenia zmian spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa o 24 mld zł w 2024 r., przy czym w kolejnych latach zakładany jest spadek wydatków w związku ze zmniejszającą się populacją dzieci w wieku 0-17 lat, która wynika ze zmniejszającej się liczby urodzeń i z wchodzeniem w dorosłość znacznie liczniejszych roczników.

"Podniesienie wysokości świadczenia wychowawczego pozwoli na dalsze zwiększenie skuteczności programu Rodzina 500 plus i jednocześnie stanowi zabezpieczenie lepszych warunków rozwoju dla polskich rodzin. Proponowana zmiana jest też zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez społeczeństwo" – podkreślono w uzasadnieniu do projektu.

Osobą odpowiedzialną za projekt jest wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Kaczyński i Tusk o 800 plus

14 maja podczas konwencji PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że od przyszłego roku świadczenie wychowawcze 500 plus zostanie podniesione do 800 zł. Dzień później lider PO Donald Tusk zaproponował, aby przyjąć decyzję o waloryzacji 500 plus przed wyborami - tak żeby "stała się ona faktem w Dniu Dziecka, 1 czerwca, a nie na sylwestra 2024".

W środę 17 maja klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Przewidywał on waloryzację świadczenia 500 plus do 800 złotych od 1 czerwca br. Tego samego dnia prezes PiS stwierdził, że propozycja Donalda Tuska, by świadczenie 800 plus wprowadzić od 1 czerwca 2023 roku, jest niewykonalna.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości