Zamiast węgla dostaną 10 tysięcy złotych. Emeryci składają wnioski na potęgę

Z kraju

Nowelizacja budżetu umożliwi rekompensaty za utracone deputaty węglowetvn24
wideo 2/3

Ponad 80 tysięcy emerytów i rencistów górniczych, uprawnionych do rekompensat w wysokości 10 tysięcy złotych za utracone prawo do bezpłatnego węgla, złożyło dotąd wnioski o przyznanie tego świadczenia - wynika z danych spółek węglowych. To ponad trzecia część wszystkich uprawnionych do rekompensat.

Wypłatę rekompensat dla ponad 235-tysięcznej grupy emerytów i rencistów (także osób pobierających renty rodzinne po zmarłych górnikach) przewiduje obowiązująca od minionego wtorku ustawa; w tym dniu rozpoczęło się także przyjmowanie wniosków o świadczenie. Do 18 listopada włącznie można je złożyć w 38 punktach lub wysłać pocztą – w tym drugim przypadku potrzebne jest notarialne poświadczenie danych i podpisu.

Początek przyjmowania wniosków

Najwięcej - ok. 50 tys. wniosków – przyjęła w ciągu trzech dni, do piątku rano, Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie wnioski składają przede wszystkim emeryci z kopalń dawnej Kompanii Węglowej (KW), Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) i kopalni Kazimierz-Juliusz. Jak podał rzecznik SRK Witold Jajszczok, sporo osób pyta także w spółce o możliwość wysłania wniosku pocztą i zapewne skorzysta z takiej możliwości w kolejnych dniach. Wnioski emerytów i rencistów przyjmują także punkty przy kopalniach Polskiej Grupy Górniczej; później wnioski te także trafiają do SRK. Jak podał rzecznik PGG Tomasz Głogowski, do piątkowego poranka spółka przyjęła ok. 11 tys. wniosków i rozdała prawie dziewięciokrotnie więcej formularzy. Jastrzębska Spółka Węglowa – jak poinformowała jej rzeczniczka Katarzyna Jabłońska-Bajer – przyjęła dotąd blisko 18,1 tys. wniosków, czyli średnio ponad 6 tys. dziennie. W spółce Tauron Wydobycie przyjęto dotąd blisko 1,4 tys. wniosków.

Przedstawiciele górniczych spółek, w których przyjmowane są wnioski, przyznają, że w punktach obsługi emerytów i rencistów tworzą się kolejki oczekujących, zapewniają jednak, że obsługa przebiega sprawnie; z reguły w jednym punkcie jest wiele stanowisk przyjmowania wniosków. W niektórych godzinach – szczególnie wieczorem – kolejek praktycznie nie ma. Szczegółowa lista punktów, gdzie przyjmowane są wnioski, jest dostępna na stronach internetowych spółek węglowych oraz Ministerstwa Energii. Przeważająca część punktów czynna jest od godz. 8 do 20., także w soboty, a punkty prowadzone przez SRK – również w niedziele. Wnioski nie będą natomiast przyjmowane w dni świąteczne, 1 i 11 listopada. Również infolinie, gdzie można zasięgnąć informacji na temat rekompensat i wniosków, są czynne w dni robocze do godz. 20.

Wypłata rekompensat

Rekompensaty dla emerytów i rencistów górniczych za utracone prawo do bezpłatnego węgla będą kosztować budżet państwa ponad 2,3 mld zł – stosowna korekta ustawy budżetowej jest w Sejmie. Świadczenie ma być wypłacone jeszcze w tym roku, przedstawiciele górniczych spółek nie precyzują jednak, kiedy konkretnie emeryci i renciści otrzymają pieniądze. Po złożeniu wniosków są one weryfikowane – w przypadku braków formalnych osoba składająca będzie proszona o ich uzupełnienie w ciągu siedmiu dni. Wniosek spełniający wymogi formalne, po potwierdzeniu uprawnienia danej osoby do rekompensaty, będzie skierowany do realizacji. Wypłaty spodziewane są w listopadzie, a najdalej w grudniu.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock