700 mln zł w siedem lat. CBA bada, czy doszło do korupcji w elektrowni

Z kraju

wiki ( CC BY 2.0) | Zenon KorzebElektrownia Dolna Odra jest podstawowym źródłem energii elektrycznej w województwie zachodniopomorskim oraz zasilania w ciepło miasta Gryfino

CBA weszło we wtorek do najważniejszej elektrowni dla zachodniej Polski i do 35 innych miejsc na Pomorzu Zachodnim i Kujawach. Agenci powadzą przeszukania i zbierają dokumentację. Biuro i szczecińska prokuratura podejrzewają korupcję "menedżerską" w elektrowni Dolna Odra koło Gryfina.

Podejrzenia dotyczą wydatkowania pieniędzy na działalność remontową. To gigantyczne kwoty. Jak poinformowało nas oficjalnie Centralne Biuro Antykorupcyjne, "Elektrownia Dolna Odra na działalność remontową rocznie przeznacza 50-70 mln zł , a w latach 2007-2013 było to ok. 700 mln zł". Dlatego śledztwo "dotyczy czynów w stosunku do mienia wielkiej wartości”.

CBA w elektrowni, biurach i mieszkaniach

Agenci CBA i prokuratorzy ze Szczecina wkroczyli dzisiaj do siedziby elektrowni, spółek, które dostawały zlecenia oraz mieszkań pracowników elektrowni i tych firm. Śledczy działają na terenie województwa zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Zbierają dokumentację dotyczącą zamówień i przetargów, nośniki danych.

Jak ustalili reporterzy tvn24.pl śledczy weryfikują czy doszło do przyjmowania łapówek przez osoby odpowiedzialne za ustalanie sposobu wyłaniana wykonawcy usług związanych z remontami, ustalenia sposobu wyłaniania wykonawcy, przeprowadzenia procedury wyłaniania wykonawcy, nadzoru nad robotami i końcowy odbiór zamówionych robót. - Jedna z firm, której zlecano remonty ma swoją siedzibę na terenie elektrowni. Badamy podejrzenia szeregu nieprawidłowości. Podejrzewamy, że niektóre prace nie były w całości wykonane, a także, że w ogóle nie wykonywano prac, istniały tylko na papierze - tłumaczy osoba zbliżona do śledztwa szczecińskiej prokuratury i CBA.

Czy faktycznie tak było? - Po to prowadzimy nasze działania, by to zweryfikować – odpowiada.

Korupcja menedżerska

Biuro zapytaliśmy o potwierdzenie naszych ustaleń. - Spraw dotyczy tzw. korupcji menadżerskiej i przyjmowania korzyści w zamian za ustalenie sposobu wyłonienia wykonawcy, realizacji procedur jego wyłonienia, nadzór nad przebiegiem i końcowy odbiór robót – usłyszeliśmy w Wydziale Komunikacji Społecznej CBA.

Biuro potwierdza, że „szczecińscy agenci CBA weszli dziś do Elektrowni Dolna Odra oraz do 35 innych miejsc. Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Szczecinie prowadzą czynności procesowe polegające na przeszukaniach osób związanych z realizacją remontów i inwestycji w Elektrowni Dolna Odra. Agenci CBA zabezpieczają nośniki danych i dokumentację stanowiącą dowody w sprawie”.

PGE GiEK, do którego należy elektrownia, zapewniło nas, że "współpracuje w przedmiotowej sprawie z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie, która prowadzi postępowanie". – Udostępnione zostały już wszelkie dokumenty oraz nośniki danych – poinformowała Iwona Paziak, rzecznik prasowa PGE GiEK

Podstawowe źródło energii

Elektrownia Dolna Odra jest podstawowym źródłem energii elektrycznej w województwie zachodniopomorskim oraz zasilania w ciepło miasta Gryfino. Znajduje się w Nowym Czarnowie koło Gryfina w województwie zachodniopomorskim. Wchodzi w skład grupy kapitałowej PGE o należy do firmy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Została zbudowana w latach siedemdziesiątych, a poszczególne jej bloki przekazywane były do eksploatacji w latach 1974-1977. Elektrownia dysponuje sześcioma blokami o łącznej mocy elektrycznej 1 362 MWe i cieplnej 100,81 MWt.

Do momentu tej publikacji nie uzyskaliśmy stanowiska PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. w sprawie działań i podejrzeń weryfikowanych przez śledczych.

Autor: Maciej Duda, Robert Zieliński //bgr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY 2.0) | Zenon Korzeb