Sondaż: ponad połowa Polaków za zakazem handlu w niedziele

[object Object]
Gorąco wokół zakazu handlu. "Nie zróbmy z niedzieli zwykłego dnia tygodnia"TVN24 BiS
wideo 2/4

58 proc. Polaków popiera zakaz handlu w niedziele, a przeciwko jest 37 proc. - wynika z badania CBOS. Natomiast zakaz handlu w co drugą niedzielę popiera zaś 51 proc. badanych, a przeciwnych jest 43 proc.

"Zakaz handlu w każdą niedzielę – nieobejmujący niedziel przedświątecznych, określonych typów sklepów i punktów, w których obsługuje właściciel – popiera niemal sześciu na dziesięciu badanych (58 proc., od ubiegłego roku spadek o 3 punkty procentowe), natomiast sprzeciw wobec tego wyraża blisko dwie piąte (37 proc., wzrost o 5 punktów)" - napisano.

Co druga niedziela

"Jego mniej restrykcyjny wariant, który zakłada zakaz handlu w co drugą niedzielę (w drugą i czwartą sklepy byłyby otwarte), spotyka się z mniejszą aprobatą. Jednak również on ma więcej zwolenników (51 proc.) niż przeciwników (43 proc.)" - dodano. Badani najchętniej wskazywali jednak pomysł skrócenia czasu pracy sklepów w niedziele. "W toku dyskusji nad zakazem handlu w niedzielę nieformalnie pojawił się jeszcze pomysł skrócenia w tym dniu czasu pracy sklepów. Okazuje się, że to rozwiązanie postrzegane jest jako najlepsze częściej (34 proc.) niż zakaz handlu obowiązujący w każdą (29 proc.) i co drugą niedzielę miesiąca (18 proc.)" - napisano. "Blisko jedna siódma badanych (15 proc.) uważa, że żadne z tych trzech ograniczeń nie jest dobre" - dodano.

Badanie

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 2–12 listopada 2017 roku na liczącej 1.016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości