Smutna jesień życia? Połowa Polaków może otrzymać 500 złotych emerytury

tvn24Państwo będzie musiało dopłacić do emerytur

Nasz system emerytalny nie zapewni w przyszłości dużej części pracującym nawet minimalnej emerytury – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Nawet połowa Polaków w 2060 roku może otrzymywać emeryturę w wysokości 500 złotych brutto.

Z wyliczeń gazety wynika, że po 25 latach pracy zatrudniany na umowie zlecenia i etatach z pensją minimalną, rzetelnie opłacający składki pracownik, otrzyma niespełna 500 zł emerytury brutto, czyli zaledwie 28 proc. pensji.

Jaka skala?

Może to dotyczyć w roku 2060 od 25 do nawet 50 proc. osób, które nie zdołają zgromadzić na swoich kontach w ZUS środków wystarczających do otrzymania najniższej emerytury i państwo będzie musiało dopłacić im do świadczeń – wynika z cytowanego przez gazetę raportu „Jak mobilizować dodatkowe oszczędności emerytalne”, opracowanego przez Stefana Kawalca, byłego wiceministra finansów, obecnie prezesa firmy doradczej Capital Strategy.

Co zmienić?

Zgadzają się z tym inni eksperci. Np. prof. Leokadia Oręziak z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH uważa, że jeżeli radykalnie nie zmienimy sposobu oszczędzania, będziemy zmuszeni wprowadzić emerytury obywatelskie. Zdaniem Kawalca można ograniczyć dopłaty do emerytur minimalnych rozwijając trzeci filar.

Jak odłożyć na emeryturę?
Jak odłożyć na emeryturę?TVN2 Biznes i Świat

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości