Posłowie nie odrzucili projektu 500 zł na dziecko. Teraz trafi do komisji

Z kraju

tvn24Posłowie nie odrzucili projektu 500 zł na dziecko

Sejm nie zgodził się we wtorek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu wprowadzającego program 500 plus. Projekt trafi teraz do komisji polityki społecznej i rodziny.

Sejm odrzucił wniosek partii Nowoczesna dotyczący odrzucenia projektu programu Rodzina 500 plus w całości w pierwszym czytaniu. W głosowaniu wzięło udział 439 posłów, za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu opowiedziało się 37 z nich, przeciw zagłosowało 387 posłów, a wstrzymało się od głosu 15 posłów. Natomiast Sejm opowiedział się za przyjęciem wniosku Prawa i Sprawiedliwości o skierowanie projektu ustawy do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny. W tym głosowaniu wzięło udział 439 posłów, za przyjęciem wniosku opowiedziało się 236 posłów, przeciw zagłosowało 197, a wstrzymało się od głosu 6 posłów.

Komisja ma przedstawić sprawozdanie w terminie umożliwiającym rozpatrzenie go na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

Będą poprawki

Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej podkreśliła w trakcie debaty, że w przypadku skierowania przez Sejm projektu do dalszych prac w komisji, Nowoczesna zaproponuje szereg poprawek, m.in. wprowadzających górny próg dochodowy. W jej ocenie program 500 plus to "kupowanie głosów wyborców za pieniądze publiczne". Odnosząc się do projektu Platformy Obywatelskiej, która proponuje dodatek 500 zł na każde dziecko, Lubnauer uznała, że PO "chce kupić jeszcze więcej głosów, za jeszcze większe pieniądze". - Szybko się uczą, ścigają się w tej nieodpowiedzialności za państwo i za budżet - dodała.

Kluczowy projekt

Projekt wprowadzający projekt 500 plus zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody.

W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Autor: msz//km / Źródło: PAP