500 zł na dziecko w przygotowaniu. Armia urzędników się uczy

Z kraju

TVN24 BiS500 zł na dziecko w przygotowaniu. Armia urzędników się uczy

Tysiące urzędników w całym kraju uczą się o tym, kto może otrzymać świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus. Obsługa programu pochłonie w tym roku 350 mln zł. Do jego realizacji oddelegowanych zostanie około 7 tys. urzędników.

Ruszyły szkolenia dla pracowników gmin, którzy będą przyjmować wnioski i wypłacać świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus. Pracownicy resortu rodziny odwiedzą wszystkie województwa. - Zależy nam na tym, by samorządy, które będą odpowiedzialne za wypłaty tych pieniędzy, otrzymały od nas kompleksowe wsparcie i były w pełni przygotowane na 1 kwietnia - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wszystko, co musisz wiedzieć o programie Rodzina 500 plus.

Podręcznik

Dlatego ministerstwo przygotowało podręcznik instruktażowy dla samorządów. Znajdują się w nim informacje m.in. o założeniach programu, zasadach ustalania dochodu rodziny, składaniu wniosku drogą elektroniczną oraz procedurze przyznawania świadczenia. Podręcznik zawiera również przykłady, które pomogą urzędnikom prawidłowo oceniać, czy konkretna rodzina powinna otrzymać świadczenie. Instrukcja szczegółowo i na przykładach określa również zasady ustalania dochodu, który jest kluczowy w przypadku, kiedy w rodzinie jest jedno dziecko.

Ilu urzędników?

Przyjmowaniem i sprawdzaniem wniosków w ramach programu Rodzina 500 plus będą zajmowali się urzędnicy samorządowi. Aby sprostać tak ogromnemu zadaniu, niezbędne będzie zatrudnienie w gminach około 7 tys. nowych pracowników. W ustawie wprowadzającej program 500 plus zapisano, że na obsługę programu w tym roku zagwarantowano samorządom 2 proc. całego transferu, czyli blisko 350 mln zł (w kolejnych latach ma to być 1,5 proc.). Według planów rządu program ruszy 1 kwietnia br. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci.

Dla kogo?

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł netto rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł brutto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł brutto.

Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.

Zobacz, jak wypełnić poprawnie wniosek krok po kroku.

Kalendarium programu Rodzina 500 plus.

Jak wypełnić wniosek w ramach programu Rodzina 500 plus? Wyjaśniamy:

Wniosek na Rodzina 500 plus krok po kroku

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Raporty: