500 zł na dziecko z podpisem prezydenta

Z kraju

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę Rodzina 500 plus

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę wprowadzającą program Rodzina 500 plus. - Muszę powiedzieć, że to jest dla mnie niezwykle radosny dzień. Po raz pierwszy od 1989 roku, powstała (...) ustawa, która rzeczywiście oznacza wsparcie dla rodzin, które posiadają dzieci - mówił prezydent Andrzej Duda tuż przed popisaniem ustawy. W ramach wsparcia rodzice otrzymają 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, a mniej zamożni świadczenie również na pierwsze dziecko. Wypłaty pieniędzy mają ruszyć w kwietniu.

Prezydent Andrzej Duda w środę podpisał ustawę wprowadzającą program Rodzina 500 plus. W Pałacu Prezydenckim towarzyszyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

- To najlepszy wzorzec. Państwo pomaga rodzinom w wychowaniu dzieci, nie zastępuje, nie zmusza, ale daje tą możliwość - mówił prezydent Andrzej Duda. - To szczególnie ważne w Polsce, gdzie wiele dzieci jest w trudnej sytuacji materialnej. 23 proc. dzieci żyje w ubóstwie. Ta ustawa spowoduje, że poziom ubóstwa spadnie do 11 proc. - tłumaczył.

Ustawa zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Sprawdź, jak Rodzina 500 plus się zmieniała.

Bez progu

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, a wsparciem będzie objętych 3,7 mln dzieci. Program 500 plus nie przewiduje górnego progu dochodowego. Będą mogły więc z niego skorzystać także osoby zamożne. Świadczenia wychowawcze mają być przyznawane od momentu wejścia w życie ustawy, tj. od 1 kwietnia 2016 do 30 września 2017 roku. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od momentu uruchomienia programu, to pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od kwietnia 2016 roku.

Założenia

Program Rodzina 500 plus był priorytetem dla rządu PiS. Resort rodziny zakłada, że rozwiązanie przyczyni się do sumarycznego wzrostu liczby urodzeń w ciągu 10 lat o 278 tys. urodzeń. Ze wstępnych szacunków resortu wynika ponadto, że dzięki 500 plus ubóstwo może spaść o 3 pkt. proc. z 17,3 do 13,4 proc. ogółem, a zagrożenie ubóstwem wśród dzieci do 17. roku życia z 23,3 proc. do poziomu 11 proc.

Co zrobić, aby otrzymać 500 zł?

Świadczenie wychowawcze będzie wypłacane w gminach, a w sprawach, w których zastosowanie będą miały unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, świadczenie będą realizować marszałkowie województw. Zobacz, co zrobić, aby otrzymać 500 zł na dziecko.

Autor: msz//km,gry / Źródło: tvn24bis.pl

Tagi:
Raporty: