Zmiany w 500 plus. ZUS szykuje się do przejęcia programu

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Zmiany w programie 500 plus
Zmiany w programie 500 plusTVN24
wideo 2/7
TVN24Zmiany w programie 500 plus

Program 500 plus już niedługo będzie obsługiwany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zapewniam, że od 1 stycznia przyszłego roku będziemy do tego gotowi – przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Od przyszłego roku wnioski o 500 plus będzie można składać jedynie drogą elektroniczną.

Ostatnia nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przewiduje, że obsługą programu 500 plus i wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie - jak dotychczas - gminy. Rodzice wnioski o świadczenie będą mogli składać jedynie drogą elektroniczną.

500 plus - zmiany w programie. Wnioski tylko drogą elektroniczną

- Trwają przygotowania do obsługi rządowego programu 500 plus. Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od Nowego Roku. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów. Wnioski od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia – wyjaśnia profesor Uścińska.

- Wnioski będą rozpatrywane automatycznie. To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach m.in. tarczy antykryzysowej czy programie Dobry start. Obsługiwać program 500 plus będzie funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin – podkreśla szefowa ZUS.

- W tej sytuacji zdecydowana większość pracowników ZUS nawet nie zauważy tego, że urząd obsługuje 500 plus. Pracownicy nie będą obciążeni dodatkowymi zadaniami, bo program będzie realizowany przez Centrum – dodaje profesor.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

500 plus. Wypłata tylko bezgotówkowo

Zgodnie z ustawą pieniądze z programu 500 plus będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

ZUS będzie stopniowo przejmował program. Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy będą kontynuowane do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus.

Do ZUS z kolei należy kierować od 1 stycznia 2022 r. tylko wnioski o nowe świadczenia 500 plus, czyli na przykład na nowo urodzone dzieci.

Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie Dobry start, czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości