500 plus elektronicznie. Sprawdź, jak nie dać się oszukać

Z kraju

ShutterstockProgram 500 plus startuje 1 kwietnia

Wniosek o 500 zł na dziecko będzie można złożyć też za pomocą konta bankowego, a bankierzy ostrzegają przed oszustami. I zalecają stosowanie procedur bezpieczeństwa, m.in. takich jak wpisywanie adresu internetowego banku z klawiatury zamiast kopiowania go.

Związek Banków Polskich poinformował też we wtorek, że w ciągu roku o 5 milionów zwiększyła się liczba bankowych rachunków internetowych.

Procedury bezpieczeństwa

Na konferencji przedstawiciele ZBP poinformowali, że od 1 kwietnia, wraz z uruchomieniem programu 500 plus, rusza także możliwość składania wniosków o świadczenia m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Niesie to jednak, jak mówili, istotne zagrożenia.

Na przykład przejęcie przez przestępców informacji poufnej, związanej z identyfikacją i uwierzytelnieniem klienta w bankowości elektronicznej, jego danych osobowych i innych danych wrażliwych. Przestępcy mogą to zrobić, gdy np. stworzą fałszywą stronę internetową banku i wyślą do klientów mail z linkiem do niej. Dlatego ZBP proponuje stosowanie określonych procedur bezpieczeństwa, takich jak: wpisywanie adresu internetowego banku zawsze z klawiatury, nie wykorzystywanie przeglądarek internetowych do znalezienia adresu banku, sprawdzanie certyfikatów ssl i bezpiecznych połączeń internetowych "https://", nie otwieranie korespondencji z niewiadomego źródła i np. nie odpowiadanie na maile, w których nadawca prosi o podanie informacji o karcie albo prosi o login i hasło do bankowości elektronicznej, unikanie logowania się do bankowości internetowej z komputerów znajdujących się w miejscach publicznych.

Szansa dla bankowości internetowej

Wiceprezes ZBP Mieczysław Groszek poinformował, że porozumienie w sprawie udziału w programie 500 plus podpisało 18 banków i dwa zrzeszenia banków spółdzielczych. Zapewnił, że banki nie biorą pieniędzy za składanie wniosków i dodał, że cały program może być dobrą okazją do dalszego upowszechnienia bankowości internetowej i procedur cyberbezpieczeństwa. Na konferencji przedstawiciele ZBP mówili też, że według ostatniego raportu netBanku w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba korzystających z bankowości elektronicznej zwiększyła się o 5 milionów i pod koniec ubiegłego roku ustabilizowała się na poziomie ponad 30 milionów. Raport netBanku zwraca uwaga m.in. na znaczy wzrost bankowości internetowej w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Pod koniec IV kwartału liczba klientów bankowości elektronicznej z tego sektora wyniosła ponad 2,34 miliona. W porównaniu do III kwartału 2015 roku oznacza to wzrost o 170 tys. (7,83 proc.), a w stosunku do IV kwartału 2014 nastąpił wzrost użytkowników o prawie 280 tys. (13,49 proc.) - Bardzo się cieszymy z rozwoju bankowości elektronicznej, z której korzysta dziś 14,5 miliona Polaków - mówił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Wyraził nadzieje, że umożliwi ona "dogodny i bezpieczny" dostęp do rządowego programu Rodzina 500 plus.

Jak dostać 500 zł na dziecko?

Jak dostać 500 zł na dziecko? Paweł Blajer odpowiadaTVN24 BiS

Autor: mb//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: