TVN24 Biznes | Z kraju

Ważna zmiana w 500 plus. Nie trzeba składać kolejnego wniosku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Piotr Szukalski o wpływie 500 plus na wzrost dzietności
Piotr Szukalski o wpływie 500 plus na wzrost dzietnościTVN24 Biznes
wideo 2/5
TVN24 BiznesPiotr Szukalski o wpływie 500 plus na wzrost dzietności

W tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o przyznanie świadczenia w ramach programu 500 plus. Wniosek złożony w ubiegłym roku zakłada wypłatę środków do końca maja 2021 roku - przypomina minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Do tej pory 1 lipca był terminem, w którym rozpoczynał się nabór wniosków o świadczenia wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus. Jednak w tym roku - jak przypomina resort rodziny - jest inaczej i rodzice nie muszą składać od lipca wniosków na nowy okres świadczeniowy.

- W oparciu o wnioski składane w ubiegłym roku, czyli od 1 lipca 2019 r., świadczenia zostały przyznane aż do 31 maja 2021 r. - tłumaczy szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Przystąpienie do programu

Z kolei rodzice i opiekunowie, którzy nie pobierają jeszcze świadczenia wychowawczego, bo np. dziecko dopiero się urodziło, w każdej chwili mogą przystąpić do programu składając odpowiedni wniosek np. za pośrednictwem portalu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS czy bankowości elektronicznej.

Jak wskazuje szefowa resortu rodziny, od przyszłego roku funkcjonować będzie docelowy roczny okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja roku następnego.

- Wtedy, by uzyskać świadczenie wychowawcze po 31 maja 2021, wnioski będzie można składać przez internet od 1 lutego 2021 r., a drogą tradycyjną – od 1 kwietnia. Rodzice nie muszą się martwić, w tym roku nie muszą składać nowych wniosków, a gdy przyjdzie na to czas, będziemy szeroko informować o nowo obowiązujących terminach – zapewnia minister Maląg.

Obecnie w ramach programu świadczenie wychowawcze przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Według szacunków resortu ze wsparcia może skorzystać ok. 6,8 mln dzieci.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości