Resort rodziny ostrzega przed oszustami. "Wniosek o 500 zł na dziecko jest bezpłatny"

Z kraju

(CC BY-NC-ND 2.0)/flickr.com | NoHoDamonMinisterstwo rodziny przypomina, że wniosek o świadczenie z programu 500 plus jest bezpłatny

Wniosek o świadczenie z programu 500 plus jest bezpłatny, za jego pobranie i złożenie nie ma opłat - przypomina w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w związku z próbami wyłudzania pieniędzy w ten sposób.

ZOBACZ KALENDARIUM OBIETNICY DOTYCZĄCEJ 500 PLUS

W kwietniu ruszy program Rodzina 500 plus, w ramach którego rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe, 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami, również na pierwsze.

Od kiedy?

Wniosek o świadczenie będzie można składać od momentu startu programu, czyli od 1 kwietnia - przypomina MRPiPS. Jest on bezpłatny, za jego pobranie i złożenie nie ma opłat - podkreśla ministerstwo w związku z powstającymi kolejnymi stronami internetowymi, które oferują pobranie wniosku za opłatą. "Informujemy, że strony te nie są związane z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Służą jedynie próbom wyłudzenia pieniędzy za pobranie wniosku" - informuje resort. Jego wzór jest określony w rozporządzeniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tak wygląda wzór wniosku 500 zł na dziecko

Gdzie złożymy?

MRPiPS przypomina, że wniosek będzie można złożyć w wersji papierowej w gminie lub za pośrednictwem poczty, a także w wersji elektronicznej, za pomocą: bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), portalu emp@tia (empatia.mrpips.gov.pl) oraz za pośrednictwem ePUAP. Świadczenie wychowawcze będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub gminne centra do realizacji świadczeń. Będzie ono wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto lub w gotówce. Ministerstwo jednocześnie ostrzega przed wyłudzeniami pod pretekstem pośredniczenia w składaniu wniosków o 500 plus. Już na początku stycznia, czyli zanim projekt ustawy wprowadzającej program trafił do Sejmu, MRPiPS informowało o fałszywych stronach, na których można pobrać wniosek o świadczenie.

Wiceminister rodziny Bartosz Marczuk o programie Rodzina 500 plus:

Bartosz Marczuk o programie Rodzina 500 plusTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: (CC BY-NC-ND 2.0)/flickr.com | NoHoDamon

Raporty: