Przegląd prasy: 500 plus w Trybunale Konstytucyjnym. Samotna matka zarobiła o 8 zł za dużo

Z kraju

ShutterstockProgram Rodzina 500 plus wystartował 1 kwietnia ubiegłego roku

Program Rodzina 500 plus w Trybunale Konstytucyjnym. To za sprawą samotnej matki, która, choć miesięczne zarabia średnio ok. 1615 zł netto, nie dostała 500 zł na pierwsze dziecko, bo przekroczyła kryterium dochodowe o... 7,82 zł - pisze "Rzeczpospolita". Sąd uznał kryterium dochodowe za nieelastyczne i nabrał wątpliwości, czy to zgodne z Konstytucją.

Wszystko przez to, że pracodawca wypłacił kobiecie jednorazową nagrodę za pracę. W konsekwencji kobieta przekroczyła próg 800 zł dochodów na członka rodziny, który uprawnia do pobierania rządowego świadczenia na pierwsze dziecko.

Straciła więc 6 tys. zł, jakie mogłaby uzyskać rocznie z 500 plus.

Pytanie do TK

Kobieta uznała, że to niesprawiedliwe, i poskarżyła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. A ten nabrał wątpliwości co do konstytucyjności zasad przyznawania tego świadczenia - opisuje gazeta.

Sąd uznał, że przez nieelastyczne kryterium dochodowe sytuacja osób zarabiających podobnie może być bardzo zróżnicowana, a wykluczenie skarżącej z kręgu świadczeniobiorców może być niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej. WSA wystąpił więc z pytaniem w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Ministerstwo rodziny podkreśla, że nie można mówić w tym przypadku o dyskryminacji. - Traktujemy wszystkie rodziny jednakowo bez względu na to, czy są to rodziny patchworkowe, samotne matki czy małżeństwa. W zasadach programu 500 plus nie można się doszukać dyskryminacji - mówi w rozmowie z "Rz" wiceminister Bartosz Marczuk.

Zmiany w 500 plus

Ekspertom pytanym przez "Rz" zasady przyznawania 500 plus wydają się jednak niesprawiedliwe. Zwłaszcza że do świadczenia na drugie i kolejne dziecko uprawnione są osoby w bardzo dobrej sytuacji majątkowej, bo tu dochód nie ma znaczenia.

Sędziowie WSA uważają, że warto by wprowadzić przy świadczeniu wychowawczym mechanizm "złotówka za złotówkę", stosowany przy świadczeniach rodzinnych. Każdą złotówkę ponad ustalone kryterium dochodowe odlicza się od należnego świadczenia. Tak więc w przypadku 500 plus ktoś, to przekroczyłby kryterium o 5 zł, otrzymałby 495 zł - czytamy. Przypomnijmy, że taką propozycję jeszcze podczas prac nad programem zgłaszał PSL.

W tym roku program 500 plus będzie kosztował ponad 23 mld zł.

Minister rodziny Elżbieta Rafalska o 500 plus. Zobacz program "Jeden na Jeden" w TVN24 (01.02.2017):

Autor: mb/ms / Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: