Polacy spieszą po 500 plus. Spóźnienie z wnioskiem to miesiąc bez pieniędzy

Z kraju

"Polscy emigranci rzucili się na 500 plus"tvn24bis.pl
wideo 2/3

Do 16 sierpnia bieżącego roku złożonych zostało 886 tysięcy 639 wniosków na nowy okres zasiłkowy w programie 500 plus - poinformowała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Złożenie wniosku w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania pieniędzy. Jeśli wniosek zostanie on złożony w kolejnych miesiącach, to wypłata nastąpi później z wyrównaniem.

Jak dodała minister od 1 do 16 sierpnia 2017 r. zostało wysłanych ponad 318 tys. wniosków elektronicznych.

Bez problemów

Minister Elżbieta Rafalska oceniła tempo składania wniosków jako dobre. Jej zdaniem na koniec sierpnia może być 1,5-1,7 mln wniosków. Obecnie świadczenia otrzymuje 2,6 mln rodzin. Rafalska powiedziała, że samorządy bardzo sprawnie obsługują wnioski w ramach nowego okresu zasiłkowego. - Trzeba powiedzieć, że to jest duża sprawność, dobre organizacyjne przygotowanie samorządów do obsługi nowego okresu zasiłkowego. Mamy świadomość, że pracownicy socjalni będą wyjątkowo obciążeni w tych województwach, gdzie wystąpiły nawałnice, ale pamiętajmy o tym, że program obsługują inni pracownicy - mówiła. - Bardzo mi zależy, aby rodziny z terenów poszkodowanych otrzymywały płynnie, bez najmniejszej przerwy, środki z programu 500 plus - dodała. Podkreśliła, że samorządy mają pieniądze, aby zatrudnić w razie potrzeby dodatkowe osoby, zorganizować mobilne punkty przyjmowania wniosków na terenach poszkodowanych przez nawałnice. - Moim zdaniem środki dla samorządów są wystarczające, żeby poprowadziły kompleksową obsługę i żeby ludzie nie musieli się martwić, czy dochowają terminu, bo mają ważniejsze sprawy na głowie - powiedziała Rafalska.

Nowy okres świadczeń

Od 1 sierpnia można składać wnioski o świadczenie z programu 500 plus na nowy okres zasiłkowy. Wniosek o świadczenie wychowawcze należy składać co roku, prawo do wsparcia z programu ustalane jest na rok - od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Złożenie wniosku w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania wsparcia. Jeśli zostanie złożony w kolejnych miesiącach - wypłata nastąpi później, ale z wyrównaniem. Natomiast złożenie wniosku później niż w październiku skutkować będzie tym, że prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące. Od 1 sierpnia można składać wnioski także o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres, ponieważ ujednolicono okresy zasiłkowe dla tych świadczeń oraz dla 500 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć bezpośrednio w gminie, wysłać pocztą lub on-line: za pomocą portalu informacyjno–usługowego MRPiPS Emp@tia, bankowości elektronicznej, profilu zaufanego oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Rodzina 500 plus

W ramach programu "Rodzina 500 plus" przysługuje świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock